13/12/2023

Parti Sözcüsü İzmir Milletvekili Haydar Altıntaş: Hakeme atılan yumruk, siyasetin futbol üzerinde tahakküm kurma çabalarının bir neticesidir!
 

11 Aralık 2023 tarihinde oynanan MKE Ankaragücü-Çaykur Rizespor karşılaşmasının ardından sahaya girerek maçın hakemi Halil Umut Meler'e yumrukla saldıran MKE Ankaragücü Başkanı Faruk Koca'yı, olaydan hemen önce hakemi hedef göstererek olayların fitilini ateşlediği anlaşılan MKE Ankaragücü Teknik Direktörü Emre Belözoğlu'nu, saldırı neticesinde yere düşen hakeme tekmeler atarak linç girişiminde bulunan tüm futbol katillerini şiddetle kınıyoruz.

 

Türk futbolu, tarihinde hiçbir zaman bu kadar dejenere olmamış, bu kadar itibarsızlaşmamıştır.

 

Dün yaşanan çirkin saldırı münferit bir hadise değil, toplumsal hayatımızın tüm alanlarında olduğu gibi spor alanında da yaşanan yozlaşmanın bir neticesidir. 

 

Futbol geleneğimizi aşındıran ve uluslararası saygınlığımızı ortadan kaldıran bu süreçte Türkiye Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu başta olmak üzere pek çok kişi ve kurumun rolü bulunmaktadır.

 

MKE Ankaragücü maçında yaşanan olay, siyasetin futbol üzerinde tahakküm kurma çabalarının bir neticesidir.

 

Gelinen noktada, 2032 yılında İtalya ile ortak düzenleyeceğimiz EURO 2032 şampiyonasındaki evsahipliğimizin iptal edilmesi gündeme gelmiştir.

 

Ülkemizin uluslararası arenadaki en başarılı hakemleri arasında bulunan Halil Umut Meler'e yapılan saldırıya karışan herkes elbette bir an önce cezalandırılmalıdır. 

 

Ancak bunun da ötesinde, spor kültürümüzdeki çürümede payı olan bütün kurumların yetkilileri bir an önce istifa etmeli, ülkemize ve milletimize yakışan temiz, adil ve liyakate dayalı bir yapılanma hızla tesis edilmelidir.

 

Halil Umut Meler'e ve Türk futbol camiasına geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor, sporun ve hayatın her alanında şiddetin son bulmasını diliyoruz.