17/04/2022

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla mesaj yayınladı
 

 

“Özal, büyük bir kalkınma hamlesinin "yapıcı ruhu" olmuştu”

   

(DP Basın Merkezi – 17 Nisan 2022) Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın vefatının 19.yılı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

8.Cumhurbaşkanımız ve Anavatan Partisi Kurucu Genel Başkanı Turgut Özal’ın vefatının 19.yılında Anıtmezardaki kabrini ziyaret ederek anma törenine katılan ve bir mesaj yayınlayan Uysal, şunları ifade etti:

 

“Makulün sesiydi”

 

“Türk Siyasal hareketinde "makulun sesi" olmuş Demokrat geleneğin büyük temsilci ve liderlerinden, 8. Cumhurbaşkanımız, Anavatan Partisi Kurucu Genel Başkanı Turgut Özal 29 yıl önce bugün ahirete irtihal etti.

 

Ekonominin en temel girdisinin demokrasi ve adalet olduğu bilinci ile büyük bir kalkınma hamlesinin "yapıcı ruhu" olmuştu.

 

Bugün vehimlerle sevk ve idare edilen ekonomi politikalarının yanlışlığını ispat edercesine verilere ve gerçekliğe dayalı biçimde politikalar tanzim etmiş, mirasçısı olduğu Demokrat geleneğin, Adalet Partisi ve Merhum Süleyman Demirel'in icraat çizgisini sürdürerek "büyüme" hedeflerini tutturmayı başarmıştı.

 

“Devlet ile millet arasında ilişkiyi kuvvetlendirdi”

 

Turgut Özal, özellikle 12 Eylül darbesi sonrası milletimizin yaşadığı travmaları tamir etmek, devlet ile millet arasında ilişkiyi kuvvetlendirmek adına muazzam bir emek sarf etmişti. Devletin millet için olduğu inancını tahkim etmişti.

 

Sahip olduğu yetkileri arttırmayı değil, ülkenin ekonomik ve siyasal sınırlarını, fikrin ve mülkiyetin sınırlarını, teşebbüsün, hak ve hürriyetlerin sınırlarını genişletmeyi dert etmişti.

 

Yaşadığı hayat, fikirleri ve icraatları ile dünden bugüne bir cevaptı.

 

Temsilcisi olduğu geleneğin murisleri olarak minnet borcumuzu daim ifade ettiğimiz Turgut Özal'ı vefatının yıldönümünde rahmetle ve bugün daha çok özlemle anıyoruz.

 

Ruhu şad, makamı cennet olsun.”