26/10/2021

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ankara İl Kongresinde konuştu:
“Maalesef organize bir yağma çetesinin elinde, yarınlarımız ipotek altına alındı”

 

 

(DP Basın Merkezi – 24 Ekim 2021) Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Ankara İl Kongresinde yaptığı konuşmada Organize bir yağma çetesinin elinde, 20 yıldır Cumhuriyet’in birikimleriyle beraber yarınlarımız ipotek altına alındı” dedi.

Demokrat Parti Genel Merkezinde gerçekleştirilen ve Erkin Delikanlı’nın İl Başkanlığına seçildiği Olağan Ankara İl Kongresi’ne katılarak bir konuşma yapan Genel Başkan Gültekin Uysal, gündeme dair açıklamalarda bulundu.

 

“Türkiye, rehin vaziyette”

Uysal, şöyle konuştu:

 

“Maalesef bugün Türkiye, organize bir yağma çetesini elinde rehindir. Kendi evlatlarının geleceklerini 84 milyonun geleceğinden evla görenlerin elinde rehin vaziyettedir. Ülkenin kaynakları, adeta bir parti olmaktan çıkmış, bir kişinin fun clup’ı haline gelmiş ve organize bir yağma çetesinin elinde, 20 yıldır Cumhuriyet’in birikimleriyle beraber yarınlarımız ipotek altına alındı.

 

 

“Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında bir keyfi rejim inşa ettiniz”

 

Üzülerek ifade ediyorum. Türkiye Cumhuriyeti, tarihinin en büyük buhranıyla karşı karşıyadır. ‘Devleti ele geçireceğiz’ diyerek çıkılan bu yolda ortaya konulan dönüşüm programlarıyla beraber devletin kurumları, derinliği yok edilmiştir. Bir kişinin şahsında, ‘Türkiye, meydan okumalarla karşı karşıyadır’ denilerek Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi adı altında bir keyfi rejim inşa ettiniz. İşte bu keyfi rejimin tabii çıktısı, 10 milyona yakın genç işsizlik tanımı içerisinde Türkiye Cumhuriyeti vatandaşının işsiz kalmasıdır.

 

“Ne kadar günahkar varsa hepsi eninde sonunda hesap verecek”

 

Türkiye’de, Türk tarihinin gördüğü, Anadolu’nun Moğol istilasından bu yana gördüğü en büyük yağma hareketiyle karşı karşıyayız. İşte bu yanlışları yapanlara, birileri istiyor ki gülücük saçalım. Gülücük saçacak falan değiliz. Hem milli güvenliği tehdit eder hale gelmiş bu yolsuzluk ve usulsüzlüklerle milyonlarca insanımızı yoksulluğa mahkum edeceksiniz, bir de elinizi kolunuzu sallaya sallaya hesap vermeden yürüyerek gideceksiniz… Ne kadar günahkar varsa hepsi eninde sonunda hesap verecek.”

 

 

Cemal Enginyurt: “Bugün dünyanın nefret ettiği bir ülke haline geldik”

 

Kongrede Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da bir konuşma yaparak iktidara sert eleştirilerde bulundu. Enginyurt şunları kaydetti:

 

Karşımızda 20 yıl boyunca ülkeyi yöneten, ama Türkiye’yi 200 yıl geriye götüren bir iktidar var. ‘Eski Türkiye’ diye dalga geçe geçe ülkeyi 200 yıl geriye götürdüler. Bunu bilerek söylüyorum. Bizi dünyaya düşman ettiler, bizi dostlarımızla düşman ettiler, bizi bütün insanlıkla düşman ettiler. Biz, dünyanın en itibarlı ülkesiyken biz, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü dünya ayağa kalkıp alkışlarken bugün dünyanın nefret ettiği bir ülke haline geldik. Dolayısıyla biz bu iktidardan kurtulmak zorundayız, bu iktidarın başındaki şahıstan kurtulmak zorundayız.

 

“FETÖ'cü arıyorsan aynaya bak”

 

"Hani birileri ağzını gererek muhalefeti sürekli tehdit ediyor ya, sürekli hakaret ediyor ya, ‘İllet, zillet, PKK’lı, FETÖ’cü’ diyor ya… Biz, ‘Hadi oradan, FETÖ’cü arıyorsan aynaya bak’ diyeceğiz. ‘PKK’lı arıyorsan Oslo’ya, Dolmabahçe’ye bak, Şivan Perver’le ‘megri megri’ diye ağladığın günlere bak’ diyeceğiz.

 

“Hayırdır, KHK ile işten adam mı atıyorsunuz?”

 

Milli Savunma Bakanı dün, ‘Amerika bizim dostumuz, onlardan F-16 alacağız’ diyor. Aynı anda Sayın Erdoğan Eskişehir’de, ‘Amerika Büyükelçisi’ni dışarı atın’ diyor. Hatta, ‘Yetmez, 10’unu birden gönderin’ diyor. Hayırdır, ne gönderiyorsun? İşe adam aldın da işten mi çıkarıyorsun? KHK ile işten adam mı atıyorsun?

 

“Biz bağımsız Türkiye’yiz, kimse bize had bildiremez!”

 

10 büyükelçinin Türkiye Cumhuriyeti mahkemelerine, Türk adaletine “Osman Kavala’yı serbest bırakın” diye mektup yazmasını şiddetle kınıyoruz. Çünkü biz bağımsız Türkiye’yiz, kimse bize had bildiremez.

 

Ama canın sıkıldı diye Eskişehir’de kalabalığı görünce ‘10 büyükelçiyi istenmeyen adam ilan ettim’ demek ne demek? Bu nasıl bir devlet yönetmek? Sen 10 büyükelçiyi gönderdin, kim gönderdiklerin? Amerika, Kanada, Almanya, Hollanda, İngiltere… Onlar da yarın ‘kapattık kapıları’ dediler, ‘almıyoruz seni artık sınırdan içeri, göndermiyoruz sana vatandaşımızı, yapmıyoruz seninle ticaret’ dediler.

 

Derdin ne, bizi Kuzey Kore’ye mi çevirmek istiyorsun. Bu millet buna ‘dur’ diyecektir.

 

“Geçmiş dönemde bu büyükelçilere bu şımarıklığı sen verdin”

 

Geçmiş dönemde sen bunları şımarttın. Geçmiş dönemde bu büyükelçilere bu şımarıklığı sen verdin. ‘Rahip Brunson gitmez. Bu can bedende oldukça bu terörist, casus Brunson’u kimse almaz’ dedin. Ben de sana inandım, i-Phone telefonu değiştirdim, bir gün sonra gönderdin. ‘Deniz Yücel gitmez, terörist’ dedin, sen terörist derken adam uçağa bindi, Almanya’ya gitti. Şimdi bunları unuttuk zannediyorsun.

 

 

Ekonomi çökmüş, dolar 10 lira olmuş, euro 12 liraya gidiyor, millet ‘açız’ diyor. Bu isyanı durdurmak için yeni bir düşman bulmuş, 10 büyükelçiye saldırıyor. Yemezler Tayyip Erdoğan, yemezler.

 

“Erdoğan, yüreğin yetiyorsa faizi sıfıra düşür de millet sana inansın”

 

Faiz haram, yüzde 16’ya düşürdü. Aklımızla mı oynuyorsunuz? Bunun 1’i de haram 16’sı da haram. Recep Tayyip Erdoğan, sana çağrıda bulunuyorum. Dindarsın, inançlısın, İslam ehlisin… Yüreğin yetiyorsa faizi sıfıra düşür de millet sana inansın, güvensin. Gidin pazartesi günü bankaya, bankadan faizle para isteyin, yüzde 25 faiz. O seviniyor ‘16’ya düşürdüm’ diye. Neyi düşürdün 16’ya? Halk Bankası, Ziraat Bankası, Vakıfbank. Onlarda da para yok zaten. Yandaşa vermekten millete para kalmadı ki.

 

“Biz Türkiye ile Türk Milleti ile ittifak yapacağız”

 

Biz, kiminle yaparız yapmayız ona bir şey demeyeceğim ama ittifak yapacağımızın ölçüsü şudur: Memleketi soyanla ittifak yapmayacağız, kul hakkı yiyenle ittifak yapmayacağız, pudra şekeri içenle ittifak yapmayacağız, memleketi ‘illet, zillet, PKK’lı, FETÖ’cü’ diye bölenle ittifak yapmayacağız. Demokrat Parti’yi ‘HDP ile iş birliği yaptı’ diye suçlayıp Dicle Belediye Başkanı’na AK Parti rozeti takanla ittifak yapmayacağız. Biz Türkiye ile Türk Milleti ile ittifak yapacağız.”

 

“Erkin Delikanlı: Demokrat Parti’yi iktidara taşımak için gayret edeceğiz”

 

Genel Başkan Yardımcısı Nuri Efe’nin Divan Başkanlığını yaptığı Ankara İl Kongresinde geçerli oyların tamamını alarak Demokrat Parti Ankara İl Başkanlığına seçilen Erkin Delikanlı ise parti yönetimine ve il delegelerine kendisine gösterilen teveccühe ve güvene teşekkür ederek Demokrat Parti’yi iktidara taşımak için elinden gelen gayreti göstereceğini söyledi.

 

 

Selami Genel: “Ben demekten çok, biz demekle başaracağız”

 

Kongrede aday olmayarak görevi Delikanlı’ya devreden İl Başkanı Selami Genel de konuşmasında şunları ifade etti:

 

“Sayın Genel Başkanımız bana hangi görevi verirse versin o göreve her zaman hazırım. Partimin bir üyesi olarak her zaman partimin yanındayım. Bu güne kadar bize güvenip çok önemli görevlerde bize görev veren Genel Başkanımız Sayın Gültekin Uysal’a huzurlarınızda teşekkürlerimi arz ederim. Bizler görev insanıyız. Ankara’da Genel Başkanımızın yolunda partimizin amaçları doğrultusunda geçmişte olduğu gibi bugün de ve gelecekte de hep birlikte çalışacağız.

 

 

Memleketimizin ekonomik ve siyasi, hukuksal açıdan dibe vurmuş olduğu adeta batmış olduğu bir durumda tüm bu gidişata ve adaletsizliğe dur diyecek birileri var, Demokrat Parti var. Burada öyle biri var ki genç dinamik Gültekin Uysal var; köklerine bağlı, vatanı için dur durak bilmeden çalışan, kiminin abisi kiminin kardeşi.

 

Diğer yandan halkın adamı, bizlerin çok sevdiği, gönüllerimizde taht kuran Ordu Milletvekilimiz Sayın Cemal Enginyurt var. Genel Başkanımızın yol arkadaşı, dava arkadaşı sizler varsınız, Partimizin yöneticileri var.

 

 

Demokrat Partili olarak canla başla aşkla eski günlerde ki gibi iktidara yürüyeceğiz. Merhum Cumhurbaşkanlarımız Celal Bayar, Turgut Özal, Süleyman Demirel ve demokrasi şehidimiz Adnan Menderes’in geldiği en üst mertebeye şimdi de inşallah Sayın Genel Başkanımız Gültekin Uysal’ı getireceğiz.

 

Ben demekten çok, biz demekle başaracağız. Her birimiz elimizi taşın altına koyarak başaracağız. Yorulmadan durmadan hep çalışacağız, yine çalışacağız.”