16/11/2021

Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu İl Kongresinde konuştu
 

“Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetemiyor, ülkeden haberi yok”

 

 

 

(DP Basın Merkezi – 16 Kasım 2021) Demokrat Parti Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt, Ordu İl Kongresinde yaptığı konuşmada “Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetemiyor, ülkeden haberi yok” dedi.

 

Enginyurt Büyükşehir Öğretmen Evi Atatürk Kültür Merkezi Salonu’nda gerçekleştirilen ve Dr. Selçuk Yücesan’ın İl Başkanı olarak seçildiği kongrede yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

 

 

“Ellerin yurdunda çiçek açarken

Bizim ile kar geliyor kardeşim

Bu hududu kimler çizmiş gönlüme

Dar geliyor, dar geliyor kardeşim”

 

Demokrat Parti olarak artık salonlara dar geliyoruz. Toyumuz kutlu olsun, şölenimiz kutlu olsun. Hoş geldiniz, sefalar getirdiniz.

 

Sayın Genel Başkanım Gültekin Uysal ile birlikte milletimizin yaşadığı zorlukları bilerek, çektiği çilelerin farkında olarak ve yaratılan korku imparatorluğuna karşı koymak için “cesaret bulaşıcıdır” diyerek bir yola çıktık. Çıktığımız bu yolda inşallah Rabbim bizleri Demokratlara, Türk Milletine utandırmasın inşallah.

 

“Büyük bir korku imparatorluğu yaşatılmak isteniyor”

 

Hakikaten ülkede büyük bir korku imparatorluğu yaşatılmak isteniyor. Hakaret dili, küfür dili aldı başını gidiyor. Türkiye'yi 20 yıldır yöneten Bay Kemal sebebiyle Türkiye açlığa, yokluğa, sefalete mahkum edildi. Bay Kemal’in yüzünden enflasyon yüzde 50’ye çıktı, hayat pahalığı arttı, işsizlik çoğaldı, emekliler geçinemiyor, çiftçi battı.

 

 

Allah’tan geçen hafta Recep Tayyip Erdoğan geldi de Türkiye kurtulacak. Erdoğan buna inanıyor. CHP 40 yıldır iktidar olmamış, Sayın Cumhurbaşkanı her konuşmasında zillet ittifakı diye bir ayrıştırma yapıyor.

 

Niye? Çünkü yönetemiyor. Niye? Çünkü artık gideceğini gördü. Öyleyse ne yapması lazım? Bir kamplaşma yapması lazım tabanını kemikleştirmesi lazım, tabanını bütünleştirilmesi lazım.

 

“Memuru, öğretmeni, polisi bu kadar seviyorsan çıkarsana 3600’ü”

 

Bu da ne ile olur? Hakaret diliyle, küfür diliyle. Bazıları bundan maalesef etkileniyor toplumda.  Şöyle bir algı yarattılar; efendim bu CHP iktidar olursa, bu zillet ittifakı iktidar olursa Türkiye'de bizden hesap sorarlar, çoğumuz bedel öderiz. Hatta dün Sayın Cumhurbaşkanı diyor ki; “Ey benim öğretmenim, ey benim sağlıkçım, ey benim memur kardeşim, Kemal Kılıçdaroğlu sizi tehdit etti, korkmayın, ben var olduğum sürece korkmayın” diyor.

 

 

Yani öyle bir kamplaşma yaratıyor ki sanki Kılıçdaroğlu ya da muhalefet ya da Sayın Gültekin Uysal “devr-i sabık” derken öğretmeni tehdit etmiş, sağlıkçıyı, memuru tehdit etmiş gibi algı yaratıyor.

 

Şunu bütün Türkiye bilsin ki haram yemeyenle, hak yemeyenle, soymayanla, aldatmayanla bir işimiz yok bizim. Bu ülkeyi soyanla işimiz var. Sayın Cumhurbaşkanı memuru, öğretmeni, polisi bu kadar seviyorsan çıkarsana 3600’ü, çıkartsana emeklilikte yaşa takılanlar yasasını.  

 

Enflasyon yüzde 50, markette aydan aya değil günden güze zam var. Süt 10 liraya, yumurta 40 liraya çıktı. Ayçiçek yağı 100 lirayı geçti onu da tek tek satıyorlar kıtlık dönemindeki gibi.

 

“Bu milletin sırtına yüklediğiniz vergi yükünün hesabını size soracağız”

 

Biz “İnsanların hakkını koruyacağız, ekonomik çıkarlarını koruyacağız, emeklinin hakkını koruyacağız” diyoruz. “Nasıl yapacaksınız?” diyorlar. Bu milletin sırtına yüklediğiniz vergi yükünün hesabını size soracağız.

 

“Çiftçiye mazotu sıfır KDV ile vereceğiz” diyoruz, “Destek vereceğiz, esnafın borcunu sileceğiz” diyoruz, “KDV’yi birçok alanda sıfırlayacağız” diyoruz. Hemen, “Bunlar ekonomi bilmiyor” diyorlar. Pırlanta şirketlerinden yüzde 1 KDV alıyorsunuz ya işte, o KDV’yi yüzde 18’e çıkaracağız, emeklilikte yaşa takılanların hakkını vereceğiz. Bunları yapacağız deyince çıldırıyorlar.

 

Her sabah kalkarken paramız kaç lira değer kaybetti diye kalkılır mı? Her gün her şeye zam geliyor. Fındık üreticisi perişan. Fındık tavan fiyatını açıkladıklarında 3 Dolar 10 Cent idi fındığın fiyatı. Şu an dolar bazında fındığın fiyatı 2 dolar 40 Cent. Yani 24 lira 70 Cent değer kaybetmiş. Birileri gibi “Maaşı dolarla mı alıyorsunuz, fındığı dolarlar mı satıyorsunuz?” derseniz problem yok. Ama fındığı siz yurtdışına dolarla satıyorsunuz. Hele şimdi fındık üreticisini büyük bir sıkıntı bekliyor. TMO Aralık ayı sonunda alımı durduracak muhtemelen, işte o zaman yandı gülüm keten helva. Sahip çıkan var mı, yok! AKP vekilleri nerede, onlar da yok.

 

Benim AKP ile derdim yok, benim ülke ile derdim var. Çocuklarımız geleceğe umutsuz bakıyor. Gençlerimiz intihar ediyor. Cumhurbaşkanı ülkeyi yönetemiyor, ülkeden haberi yok.

 

“Ordu Büyükşehir Belediyesi bizi perişan etti”

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi iyi yönetilmiyor. Hilmi Amcamı ben destekledim. Bende de günah çok. ‘552 projem var’ dedi inandırdı bizi. 7 yıl bakanlık yaptı.  Dedik ki hakikaten adam bir şeyler yapar Ordu kalkınır. Çünkü biz Ordu büyüsün istiyoruz. Amcam ne yaptı biliyor musunuz? Yapa yapa marmelat ve incir reçeli yaptı, kaz ve ördek dağıtıyor. Amcam 3 yıldır bizi perişan etti amcamın yaptığı hiçbir şey yok.

 

 

Ordu Büyükşehir Belediyesi de kötü yönetiliyor. İlçeler de kötü yönetiliyor. Bir de öyle kötü yönetiliyor ki birbirlerini de sevmiyorlar bedelini de biz ödüyoruz. Vekil belediye başkanıyla görüşmüyor, belediye başkanları büyükşehir belediye başkanlarıyla görüşmüyor. Büyükşehir belediye başkanı vekillere küs. Bir araya gelseniz de şu Ordu’ya bir şeyler yapsanız. Bu gençler işsiz.

 

“CHP’den aldı MHP’den almadı”

 

Hilmi Güler’i destekledik. Bu salonda dava arkadaşlarım var bizden bir adamı işe almadı. Hadi CHP’den almadı diyeceğim, CHP il başkanı kusura bakmasın bunlardan daha çok aldı. Bizden almadı, CHP’den bir sürü adam aldı. 1200 kişi aldılar toplum yararına. Ben o zaman milletvekiliydim 1 kişi almadılar.

 

“Bir adam kendi belediye başkanına mazot vermez mi?”

 

Gülyalı Belediye Başkanı Ulaş Tepe’nin de günahını ben aldım. Buna mazot veriyormuş. Ona niye veriyorsun da şuna vermiyorsun dedikçe adamların mazotunu hep kestiler. Bir adam kendi belediye başkanına mazot vermez mi? 74 yaşında bir amca herkesi kucaklaması gerekiyor ama herkesi ayrıştırıyor.

 

“OBB’yi alacağız ve hesap soracağız”

 

Ordu Büyükşehir Belediyesini ilk seçimlerde Demokrat Parti olarak alacağız. Bunu bilsinler. O zaman hesap soracağız. Alacaklıların alacağını alması açan araya girenlere de hesap soracağız.  Benzin istasyonu yapıp da 1 yerine 7 ödeyenden de hesap soracağız.”

 

Enginyurt, kongre öncesinde programa katılmak üzere Ordu’ya gelen Genel Başkan Gültekin Uysal ile birlikte Altınordu’da esnaf ziyaretleri yaparak vatandaşın sıkıntılarını dinledi, dertlerini paylaştı.