16/01/2020

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, MKE Ankaragücü Spor Kulübünü ziyaret etti
“Sınırsız yetki sıfır denetim mantığının yansımalarını futbol da dahil olmak üzere Türkiye’deki bütün kurum ve kuruluşlarda görmemiz mümkün”

 

 

(DP Basın Merkezi – 16 Ocak 2020) Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, MKE Ankaragücü Spor Kulübünü ziyaret etti.

 

Genel Başkan Gültekin Uysal, MKE Ankaragücü Spor Kulübünün Beştepe Tesislerinde Kulüp Başkanı Fatih Mert’i ve yönetim kurulu üyelerini ziyaret ederek yeni yönetimine hayırlı olsun dileklerini iletti.

 

MKE Ankaragücü Başkanı Fatih Mert’in tesis girişinde karşıladığı Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’a ziyaretinde Genel Başkan Yardımcıları Nuri Efe, Bülent Şahinalp, Ankara İl Başkanı Selami Genel, Teşkilat Başkan Yardımcısı Cahit Karakuş ile Gençlik Kollarından Abdürrahim Özyurt ve Bilal Said Parlakoğlu eşlik etti.

 

“Çok bilinmeyenli denklem”

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Afyonkarahisar Milletvekili Gültekin Uysal, ziyaret sırasında yaptığı konuşmada şunları ifade etti:

 

“Siyaseti tarif ederken çok bilinmeyenli denklem diyoruz. Profesyonel lig de tıpkı siyaset gibi. Perdenin bir önü bir de arkası var.

 

Son zamanlarda kulüplere baktığımızda borçluluk oranlarının milyarların üzerine çıkmış olduğunu görüyoruz. Sistematik olarak bir çöküşün yaşandığına şahit oluyoruz. Kötü yönetimlerle, yanlış kararlar ve politikalarla problemlerin üstü örtülerek bu noktaya gelinmiştir. Diğer taraftan kolay denetlenebilir bir sektör olmamasının da payı var bunda elbette.

 

“Ülke kaynakları kötü kullanılıyor”

 

Futbolun da genel sorunlarına baktığımızda en büyük sorunun hukuk ve adalet eksikliği olduğunu görüyoruz. Hukukun ve adaletin herkes için eşit olarak işletilmediğini görüyoruz.

 

Sınırsız yetki sıfır denetim mantığının yansımalarını futbol da dahil olmak üzere Türkiye’deki bütün kurum ve kuruluşta görmemiz mümkün.

 

Ülkede kaynakları kötü kullanıyoruz. Bütçeden çok ciddi rakamlar eğitimden sağlığa kadar aktarmamıza rağmen hizmet etkinliğine baktığınızda ayrılan kaynağın denginde bir üretim yapmadığı görüyoruz. Siyaseten eninde sonunda bu durumun bir maliyeti olacaktır.

 

Türkiye’de iki kesimin rekabetini görüyoruz. Bir tarafta piyasadan hayatını kazanan tüccarı, esnafı, sanayicisi, vergisi ile devleti finanse eden bir kesim var. Diğer tarafta devletin finanse ettiği, muhtaç hale getirdiği bir toplumsal kesim var ki bunlar ne yazık ki politik seçimleriyle verimsiz hale getirdikleri, çalışmamaya teşvik ettikleri bir kesim.”

 

“Yeni yönetimimiz tüm futbolcuların ümidi oldu”

 

Genel olarak futboldaki sorunlar, eksiklikler, yanlış politikalar ve kulüplerin yabancı futbolcular dolayısıyla yaşadıkları zorluklar üzerine yoğunlaşan sohbette MKE Ankaragücü Başkanı Fatih Mert, ise ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirerek “Yeni yönetimimiz tüm futbolcuların ümidi oldu adeta. Bugüne kadar kulüplerin gerektiği şekilde denetlenmemiş olması başta mali problemler olmak üzere sorunları çığ gibi büyütmüştür. Siyasetçiler, federasyon üyeleri, artık görmezden gelemeyeceğimiz sorunlarımızı masaya yatırarak kalıcı çözümler üretmek durumundalar” diye konuştu.

 

Ziyaretin sonunda Başkan Mert, Genel Başkan Uysal’a MKE Ankaragücü forması hediye etti.