07/11/2021

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Kocaeli İl Kongresinde konuştu:
“20 yıldır bir yıkım ortaya koydular şimdi de evin yolunu bulamıyorlar”

 

 

(DP Basın Merkezi – 07 Kasım 2021) Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Kocaeli İl Kongresinde yaptığı konuşmada iktidara sert eleştirilerde bulunarak “20 yıldır bir yıkım ortaya koydular şimdi de evin yolunu bulamıyorlar” dedi.

 

Kocaeli İl Kongresi’nin yapılacağı salona girişinde büyük coşku ile karşılanan Genel Başkan Gültekin Uysal, gündeme ilişkin açıklamalar yaptığı konuşmasında iktidara sert eleştirilerde bulundu.

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, şöyle konuştu:

 

“Milletimizin geleceğini ipotek altına aldılar”

 

“Bizler ülkemizde inanan, başı dik, alnı ak bir şekilde yaşamak isteyen evlatlarımız için bir mücadele veriyoruz. Geleceğini bu topraklarda görmek isteyen, ekmeğini de bu topraklarda arayan gençlerimiz için, topyekun milletimiz için bir mücadeleyi hep birlikte veriyoruz.

 

 

Dışardan bakıldığında maalesef Türkiye, istikametini kaybetmiş bir görüntü vermektedir. Üzüntümüz bunadır. Ülkeyi yönetenlerin şahsi çıkarları doğrultusunda koskoca ülkeyi adeta kara para aklayan ülke durumuna düşürdüler. İtirazımız bunadır.

 

“Sadece kendi evlatlarını teminat altına aldılar”

 

84 milyonun geleceğini teminat altına alacaklarına, kamu kaynaklarını yağmalayıp sadece kendi evlatlarını teminat alanlaradır itirazımız. Dünümüzü tükettikleri gibi yarınlarımızı da tükettiler. Milletimizin geleceğini teminat altına alacaklarına kamu özel işbirliği anlaşmalıyla milletimizin geleceğini ipotek altına aldılar.

 

“Evin yolunu bulamıyorlar”

 

İktidar sahipleri kendilerine ‘geçmişi yok sayıyoruz’ diyerek kimlik aradıkları gibi, bu büyük Cumhuriyet’e de kimlik aramaya çalıştılar. Bugün bizler, iktidarın yaptığı gibi dünümüzü yok sayamayız.

 

20 yıldır bir yıkım ortaya koydular şimdi de evin yolunu bulamıyorlar. Bulamazlar tabii. Bunlar daha iyi günler. Sadece onlar evin yolunu bulamıyor olsa itirazımız yok ama maalesef bu millet de artık evinin yolunu bulamıyor.

 

“Marketleri suçladınız ama suçu kendinizde aramadınız”

 

Sistematik bir şekilde tarımı çökerttiler. Tarımın en temel girdileri bile ithal edilmek zorunda kalınıyor. Bu bereketli topraklarda ayçiçeği, buğday, pamuk yetişmiyor mu? Eh, hani nerede?

 

 

Gıda güvenliği en önemli unsurlardan biri haline gelmişken marketleri suçladınız ama suçu kendinizde aramadınız. Sürekli nimetleri kendinizin hanesine, külfetleri başkasının hanesine yazarak geldiniz ama bilesiniz ki bundan öteye yol yok.

 

10 yıldır yürütülen akılsızca siyasetin neticesinde yangına benzinle gidip kapımızın önünde milyonlarca mülteciyi bulduk. Yolunuzu şaşırmışsınız. Slogan düzeyinde mültecileri göndereceğiz demekle olmaz.

 

“Bizim için varsa yoksa Türkiye Cumhuriyeti var”

 

Her zaman milletimizin ıstırapları, gençlerimizin hayalleri, kadınlarımızın hayalleri biz demokratlar için yol göstericimiz olmuştur. Bizim için eski Türkiye/yeni Türkiye yok. Bizim için varsa yoksa Türkiye Cumhuriyeti var.

 

Ülkede üretim zincirlerini yeniden tarif edecek ve tarımı yeniden stratejik alan olarak benimseyecek kadrolarımız mevcuttur.

 

Kendine yeter değil, aynı zamanda dünyaya ihraç eden bir ülke olarak, gençlerinin, doğduğu topraklarda gelecek hayali kurduğu, anaların evlatlarının tabutlarına değil, evlatlarına sarılabildiği bir Türkiye'yi, dedelerin ve ninelerin, torunlarının geleceğinden emin olduğu bir Türkiye'yi inanın bizden başka, sizden gayri yapabilecek bir siyasi heyetin, tecrübenin, zihniyetin olmadığını biliyoruz. Çünkü biz sadece oyunu aldığımız insanların değil, oyunu alamadığımız insanların da her daim rızasını gözeterek bu noktalara geldik.

 

“Biz gemimizi yapmaya devam ediyoruz”

 

Biz bu yola çıkarken bir hikaye ile başladık. Bunca zaman gemimizi yapmaya devam ettik bu gemiyi yapmaya devam edeceğiz. Bu ülkenin değiştiremeyeceği dün üzerinden değil değiştirebileceği yarın üzerinden ilerleyeceğiz.

 

 

Önümüzdeki seçimler çok kritik. Düşünüyorlar ki muhalefete terörist diyelim milletten oy alalım. Bu ülkenin bir ortak paydası var, Türkiye Cumhuriyeti Devleti PKK’ya su taşıyacak durumda değildir.

 

“Meseleleri en az maliyetle çözebilecek aklın sahibiyiz”

 

Bizler bu ülkede demokrat bir yaşayışla ‘herkes için adalet’ diyoruz. Bu ülkenin her bireyi bu rekabette yer alabilecek şuura sahiptir. Ancak bizler yolunu şaşıranlarla birlikte değil, bu milletin sesini duyanlarla hep birlikte yol alacağız.

 

1946’dan bu yana gelen gelenek içerisinde devraldığımız bayrağı yeniden taçlandırmak çabasınayız. Biz Demokratlar meseleleri en az maliyetle çözebilecek aklın sahibiz. Biz insanlarımızı biliyoruz. Hiçbir zaman gücü başkalarında aramadık, milletimizle birlikte güç olduk.

 

Bu vesileyle kongremizin hayırlı olmasını diliyorum. Yönetimde yer alacak dava arkadaşlarımızın da Allah yollarını açık etsin.”

 

Enginyurt: “Haksızlığı millete reva görenlerden kurtulacağız”

Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da bir konuşma yaparak ülkenin iyi yönetilemediğine vurgu yaptı. Enginyurt şöyle konuştu:

 

“20 yıldır ülkeyi yönetmeye çalışan ancak yönetmekten aciz halde olan, yönetemediği gibi kul hakkını, haksızlığı millete reva görenlerden kurtulmak için bu kongreler hepimize hayırlı olacaktır.

 

 

“Korkmadan, yorulmadan milletimizin yanında olacağız”

 

Türkiye maalesef çok kötü yönetiliyor. Bunu bildiğimiz için genç ve demokrat liderimiz Gültekin Uysal ile Türkiye’yi karış karış geziyoruz. Emin olun; korkmadan, yorulmadan milletimizin yanında olacağız.

 

“O kadar günah işlediniz ki sizi hiçbir hayır kurtaramaz”

 

Artık bu iktidar gidiyor. Kendileri de anladılar ki gidiyorlar. Sevaba, hayra bel bağladılar. Ama o kadar günah işlediniz ki sizi hiçbir hayır kurtaramaz.

 

Soruyorlar bize ‘Demokrat Parti ittifakta olacak mı?’  diye. Demokrat Parti Atatürk’e ‘zalim ve kafir’ diyen dinsizlere hizmet etmeyecek. Demokrat Parti, aylık 10 bin dolar maaş alan, gariban milletin hakkını yiyenlerle ittifak yapmayacak. Yollar köprüler yaptık diyerek 5 milyon EYT’linin hakkını yiyenlerle ittifak yapmayacak.

 

Demokratlar olarak artık ayağa kalkma zamanımız gelmiştir. Demokrat Parti’yi hep beraber ayağa kaldırmalıyız. Bu ‘günah iktidarının’ karşısında olmalıyız. Dirilişi gerçekleştirerek Türkiye’nin kaderinde belirleyici olma zaruriyetimiz vardır.”

 

Nazlıgül: “Halkımız, AK Parti ile vedalaşacağı günü bekliyor”

 

Kongrede konuşma yapan mevcut İl Başkanı Mustafa Nazlıgül, bir kez daha güven tazeleyerek Kocaeli İl Başkanlığına seçildi.

 

 

Nazlıgül, “Demokrat Parti yollar, barajlar sanayi hamleleri yaptı. 20 yıldır iktidar olan AK Parti ise bunları tek tek sattı. Hastane havalimanı, köprü yaptık dediler, geleceğimizi ipotek altına aldılar. Biz Demokrat halk için yaptık, onlar birilerini zengin etmek için. Milletin gerçek temsilcileri Demokratlar bu ülkeyi yönetecek. Halk AK Parti ile vedalaşacağı günü bekliyor. Sayın genel başkanım gençliğinizle, vizyonunuzla, duruşunuzla bu ülkenin umudusunuz. Yalandan, kandırılmaktan bıkan halkın umudusunuz. Sizin yol arkadaşınız olmak bizim için onurdur” diye konuştu.

 

Mustafa Nazlıgül Başkanlığındaki Kocaeli İl Yönetimi Osman Akkenar Mehmet Kılıç, Aynur Kurt, Berrin Çakal, Nisa Özer, Birol Korkmaz, Şamil Devrim, Müzeyyen Ertuğ Koşar, Murat Sevinç, Erdoğan İncekara, Kerim Şen, Metin Sur, Muhiddin Zafer Çağlayan, Ahmet Erman’dan; Disiplin Kurulu ise Cevat Koç, Musa Övünç, İrfan Bozbağ, İbrahim Kaba, Özer Karslı’dan oluştu.