24/07/2020

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Lozan Antlaşması’nın 97.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj
“Lozan'ı tartışmaya açmak, kazançlarımızı ve dahi başarımızı sorgulamak, egemenliğimizi sorgulamakla eşdeğerdir”

 

 

(DP Basın Merkezi – 24 Temmuz 2020) Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Lozan Antlaşması’nın yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda Lozan üzerinden yapılan tartışmalara ilişkin “Lozan'ı tartışmaya açmak, kazançlarımızı ve dahi başarımızı sorgulamak, egemenliğimizi sorgulamakla eşdeğerdir” diye konuştu.

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın Lozan Antlaşması’nın 97.yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj şöyle:

 

“Lozan Barış Antlaşması, destansı bir zaferin diplomatik tezahürüdür”

 

“Erzurum'da, Sivas'ta, Amasya'da beyan edilen iradenin, ülkenin dört bir yanında bu irade uyarınca verilen mücadelenin, destansı bir zaferin diplomatik tezahürü olan Lozan Barış Antlaşması'nın 97. yılı!

 

Kurucu ilkelerimiz ve bu ilkelere şekil veren "Milli Egemenlik" ülkümüzü, sahadaki galibiyetimizi masada bir başarıya ulaştıran ve istiklâl yolunda kararlılığımıza tüm dünyanın kani olmasına vesile olan Lozan Barış Antlaşması, mahiyetinin ötesinde bir manaya sahiptir.

 

Bu milletin "bir" olduğunda, mevzu bahis kutsal vatanı olduğunda imanın, yokluğu ve yoksulluğu, anlamsız kılabileceğini, azmin önemini cihana ispat etmiştir.

 

“Bu kurucu belgeyi sorgulamanın art niyetle kaim olduğuna inanıyoruz”

 

Dahası Lozan Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nin tahkiminin, istiklalimizin tescilinin bir vasıtası haline gelmiştir.

 

Tarihin yaprakları arasında, usul ve şartları itibariyle kendisine benzeyen onlarca belgeden ziyade, yeni bir tarihi aralayan, varlığımız ve bekamız konusundaki kararlılığımızı tescil eden bir kuruluş zaptıdır.

 

Şüphesiz bu zapt milletin iradesiyle, yüz binlerce şühedanın kanı ve teri ile teminat altına alınmıştır.

 

Buradan hareketle, zaman zaman tartışılması, özellikle de bu vatanın ekmeğini yiyip suyunu içen kimseler tarafından tartışmaya açılması düşündürücü ve son derece vahimdir. Zira Lozan, milletimiz için büyük bir başarı, verilmiş olan kut'lu mücadele açısından da nihai bir zaferdir.

 

Bilinmelidir ki Lozan'ı tartışmaya açmak, kazançlarımızı ve dahi başarımızı sorgulamak, egemenliğimizi sorgulamakla eşdeğerdir.

 

Bu sebeple bu tartışmalara zemin hazırlayan, tartışılmasını sağlayanların niyetleri bizler için malumdur.

 

Lozan Barış Antlaşması'nın 97. Yılında, bu kurucu belgeyi sorgulamanın art niyetle kaim olduğuna inanıyor ve tehlikeli bulduğumuzu hatırlatmak istiyoruz.

 

Vesilesiyle bu anlaşmanın akdinde vazife almış tüm devlet adamlarımızı, görüşmelerde bulunmuş tüm temsil heyetini ve elbette Milli Mücadelemizin Başkumandanı, Kurucumuz Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ü, vatan müdafaasında yer almış tüm şehitlerimizi rahmetle anıyoruz.”