17/04/2021

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal’ın, 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesaj
“Gerçek bir devlet adamıydı”

 

 

(DP Basın Merkezi – 17 Nisan 2021) Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, 8.Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın ölüm yıldönümü dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Uysal, 8. Cumhurbaşkanımız Turgut Özal’ın vefatının 28. Yıldönümü dolayısıyla yayınladığı mesajda şu görüşleri ifade etti:

 

“Kalkınmayı demokrasinin çarkı kabul etti”

 

“Siyasetle iştigal eden herkese nasip olmaz "devlet adamı" sıfatı; ancak, bu aziz milletin gönlünde tevdi edilir o güzide tanımlama. İşte bugün "gerçek bir devlet adamı"nın vefatının yıldönümü.

 

Devleti "millet için" diye bilen, milletin zenginliğini ve huzurunu devletin zenginliği için temel addeden, kalkınmayı demokrasinin çarkı kabul eden, çağları yakalayan kişiliği, millet ile devlet arasındaki sınırları kaldıran kimliği ile yalnız anılan değil aranan bir lider Turgut Özal.

 

“Milletin ikbalini düşündü hep”

 

Bugünün ihtiyaçlarını 40 sene evvel liste halinde sunan, uygulamaya başlayan ve maalesef ömrü vefa etmeyen Turgut Özal, şahsi ikbalini değil milletin ikbalini düşünerek çalıştı, çabaladı.

 

Bu bakımdan dahi kendisini referans gösterenlerle uzaktan yakından alakası olmadığını, onlara referans olmayacağını ispatladı.

 

Tüm hayatı boyunca muhakkak ama doğrudan Cumhurbaşkanlığı yemini sırasında biz demokratlara bir miras bıraktı;

 

- Girişim Hürriyeti

- İfade Hürriyeti

- İnanç Hürriyeti

 

"Büyük Türkiye" bu üç temel üzerine yükselecektir. Bayar'a, Menderes'e, Demirel'e, Özal'a nasip olduğu gibi liderliği, millete yarenliği yine özde demokratlara nasip olacaktır.

 

Demokratlar da her zaman olduğu gibi sözünde duracaktır.

 

Bu bilinç ve düşüncelerle 8. Cumhurbaşkanımız, müteveffa Genel Başkanımız Turgut Özal'ı ebediyete intikalinin 28. Yılında rahmetle, özlemle ve anlayarak anıyoruz.”