28/12/2021

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti
“Anlıyoruz ki akılları İstanbul’da kalmış”

 

“Pek çok devlet kurumu, siyasi iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda bir fonksiyon görmeye çalışıyor”

 

 

(DP Basın Merkezi – 28 Aralık 2021) Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, Gelecek Partisi Genel Başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’nu ziyaret etti. Uysal burada yaptığı konuşmada İBB’ye teftiş ile ilgili olarak “Anlıyoruz ki akılları İstanbul’da kalmış” dedi.

 

Genel Başkan Gültekin Uysal’ın  Davutoğlu’na yaptığı ziyarette, Genel Başkan Yardımcıları Nuri Efe, Bülent Şahinalp ve Ali Serdar Eriş ile Ordu Milletvekili Cemal Enginyurt da hazır bulundu. Ahmet Davutoğlu, Demokrat Parti heyetini, partisinin Genel Başkan Yardımcıları Feramuz Üstün, Selçuk Özdağ ve Nedim Yamalı'yla birlikte ağırladı.

 

 

Genel Başkanlar Uysal ve Davutoğlu, yaklaşık iki saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenledi. 

 

Uysal, burada yaptığı konuşmada şunları kaydetti:

 

"Ortak hareket etmek mesuliyetimiz var"

 

"Cesaretleri cehaletlerinin önünde olan bir kadro ile korkuları vicdanlarının önünde giden bir Türkiye portresi ile karşı karşıyayız. Sistematik bir çöküş yaşıyoruz. Kitlelerin karşısına geçip, ‘Durun kalabalıklar durun, bu cadde çıkmaz sokak’ demek her birimizin vazifesi. Bu şuurla ortak paydaları üretmek, milletin geleceğine şekil vermek, endişelere mahal vermeyecek şekilde bu ülkenin potansiyelini sadece ülke dahilinde değil bir imparatorluğun bakiyesi olarak yetki sahamız başta olmak üzere tüm alanlarda ortaya koymak gibi bir mesuliyetimiz var.

 

 

Mağdur olmamış hiçbir siyasal toplumsal kesimin kalmadığı böyle bir sürecin neticesinde yeniden herkesin hukukundan emin olduğu, eşit fırsatlara sahip olduğu bir Türkiye hayalini hep beraber icra etmek en büyük mesuliyetimizdir. Böyle bir krizi yönetmek mesuliyetimiz.

 

“Anlıyoruz ki akılları İstanbul’da kalmış”

 

İktidarın, kendi hedeflerine Türkiye’yi biraz daha içeriye kapatarak gitmek gibi bir stratejisi var. Kısa vadede havuç politikası, akabinde sopa politikası ile beraber siyasi iklimi enfekte etmekte bir tercihi var. 2019 yerel seçimleri sonrası bunun bir provasını görmüştük, İstanbul seçimleriyle birlikte. Anlıyoruz ki akılları İstanbul’da kalmış. Bükemediği bileği kırmak yolunu tercih edecekleri gibi bir endişe taşıyoruz. Buna sadece ilgili muhatapları değil, demokrasiye inanan tüm unsurların ortak bir irade ile ses vermesi mecburiyeti var. Biz de bu sesi her zamankinden daha kuvvetli bir biçimde ortaya koymaya gayret gösteriyoruz.

 

“Siyasi iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda bir fonksiyon görmeye çalışıyorlar”

 

 

İddialar sanki hükme bağlanmış bir mahkeme kararıymış gibi topluma yansıtılarak, masuniyet karinesini de yerle bir edecek bir anlayış içinde siyasal operasyon yürütülmeye çalışılıyor ama öbür tarafta TV'lere çıkıp Ankara'nın en büyük günah organizatörü olmuş bir önceki sabık belediye başkanı Sayın Gökçek'le ilgili hiçbir soruşturmanın açılmadığını da teessüfle burada ifade etmek mecburiyetimiz var. Adeta bir Baas rejimine benzer parti devletinin aparatı haline gelmiş TUİK’ten MGK’ya pek çok devlet kurumunun, sadece ve sadece siyasi iktidarın ihtiyaçları doğrultusunda bir fonksiyon görmeye çalıştığını görüyoruz.

 

"Ülke bu kadar kötülüğü hak etmiyor"

 

İktidar, kendi tercihiyle uluslararası alanda kredibilitesi olan aktörlerle, bürokratlarla çalışmak yerine; Durmuş Yılmaz, Rüştü Saraçoğlu gibi bürokratlarla çalışmak yerine bir esafil-i şark portresi olarak Sayın Kavcıoğlu gibi bir tipoloji ile çalışmayı kendine tercih etmiş olabilir ama, biz bu ülkenin bu kadar kötülüğü hak etmediği kanaatindeyiz.

 

“Kara gün kararıp kalmaz”

 

Karşılıklı olumlu iş birliği yürüttüğümüz tüm siyasi partilerle açık yüreklilikle Türkiye’nin önündeki problemin merkezine şahsi beklentilerimizi değil, Türkiye’nin bu tarihi eşikteki problemlerini koyduğumuzu açık yüreklilikle ifade ediyoruz. Kara günün kararıp kalmayacağını biliyoruz. Allah her daim milletimizin yardımcı olmuştur. Biz, milletin kararan ufkundan yine milletin azim ve kararlılığı ile bu sürecin içerisinden çıkacağımıza inanıyoruz."

 

 

Gelecek Partisi Genel başkanı Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu ise İstanbul Büyükşehir Belediyesindeki teftişle ilgili gelişmelerin herkes tarafından takip edildiğini belirterek, bir terör sızması yaşanmışsa teftişin yaygınlaştırılması ve böyle bir sızmada ihmali olan herkesin teftişin muhatabı kılınması gerektiğini ifade etti.

 

Herkesin koruması gereken şeyin hukukun, adaletin üstünlüğü ve milletin refahı olduğunu vurgulayan Davutoğlu, "Son dönemde dolardaki kur oynamaları, kurdaki oynaklığın yol açtığı servet aktarımı konusu da ciddi bir araştırmaya mesnet olmalı. Bunun da bir teftiş konusu edilmesi lazım. Kimler doların yükselişinde dolar alıp, doların düştüğünde manipülatif işlemlere girmişse bunlar göz önüne alınmalı." diye konuştu.