01/06/2022

Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu
İzlediğiniz enerji politikası ile ne kadar övünseniz azdır!” 

 

“Enerji fiyatlarında yaşanan aşırı artışların tek sorumlusu iç güçlerdir”

 

 

(DP Basın Merkezi – 01 Haziran 2022) Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Bülent Şahinalp, gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.

 

Haziran ayına iktidarın zam yağmuru ile başlamasına eleştirilerde bulunan Şahinalp,

“Enerji fiyatlarında yaşanan aşırı artışların tek sorumlusu iç güçlerdir” dedi. 

 

Ekonomik İşler Başkanı Bülent Şahinlap, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

 

“İktidar Haziran ayına da zam yağmuruyla başladı!”

 

Konutlarda elektriğe yüzde 15, doğalgaza da yüzde 30 zam yapıldı.

 

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu EPDK'nın tarife tabloları Resmî Gazete’de yayımlandı. Buna göre, 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere, Elektrik'te mesken abonelerine yüzde 15, sanayi ve ticarethane abonelerine yüzde 25 zam yapıldı.

 

BOTAŞ tarafından yapılan duyuru ile 1 Haziran 2022 tarihinden geçerli olmak üzere; Sanayi'de kullanılan doğalgaza yüzde 10.23 elektrik üretimi için kullanılan doğalgaza yüzde 16,28 ve konutlarda kullanılan doğal gaza yüzde 30 zam yapıldı.

 

Dün gece yarısı yapılan zam ile birlikte doğalgaz tarifesi son bir yılda elektrik santrallerinde yüzde 630, sanayide yüzde 601 ve konutlarda ise yüzde 146 oranında zamlandı. Bu denli artan girdi maliyetleri ile sanayicimiz nasıl üretim yapsın, dünya pazarlarında nasıl rekabet etsin? İzlediğiniz enerji politikası ile ne kadar övünseniz azdır!

 

Sektör kaynaklarının aktardığına göre, elektrik ve doğalgaz zammının ardından, bu gece yarısından itibaren geçerli olmak üzere litresinde motorine 1,49 TL, benzine 1,22 TL zam beklentisi var. Yine en iyi bildikleri işi yaptılar. ZAM ZAM ZAM Milletimiz her gün yapılan zamlardan bunaldı. Artık yeter diyor.   

 

Bu geceki zamla birlikte, benzinde zam oranı yıllık yüzde 240, yılbaşından bu yana yüzde 113 oldu. Motorindeki zam oranı ise, yıllık yüzde 260, yılbaşından bu yana yüzde 127 oldu. 

 

 

Yapılan zamlarda iktidarın hatalı ekonomi politikası sonucu artan döviz kurları yüzde 75, küresel petrol fiyatındaki yaşanan artışlar ise sadece yüzde 25 oranında etkili oluyor!...

 

Bu itibarla hiç kimse enerji fiyatlarında yaşanan aşırı artışları dış güçlere bağlamasın.

Tek sorumlusu iç güçlerdir.