29/08/2023

Cübbenin arkasına saklanarak TBMM'ye parmak sallanmasına müsade etmeyeceğiz!
"Günaydın, tünaydın" gibi selamlama sözcüklerinin İslam dinine uygun olmadığı ve Cahiliye dönemi adeti olduğu yönünde Diyanet İşleri Başkanı tarafından kullanıldığı öne sürülen ifadelere istinaden İstanbul Milletvekilimiz Sn. Cemal Enginyurt tarafından TBMM kürsüsünden yapılan açıklama, Partimizin ve kamuoyunun büyük bir kesiminin görüşlerini veciz bir şekilde dillendirmiş, Milletimizin büyük teveccühünü kazanmıştır.

 

Sn. Enginyurt'un açıklaması üzerine, meşruiyeti ve kerameti kendilerinden menkul birtakım gösteri erbabı tarafından kullanılan ifadeler ise, en hafif tabirle, haddini aşan niteliktedir.

 

Çarpık ve karanlık dünya görüşlerini toplumun geneline yayma fırsatı kollayan bu canbazların, Milletin iradesini temsil eden bir milletvekiline yönelik kullandıkları ifadeler, sadece siyaseten değil, aynı zamanda ahlaki olarak da yadırgatıcı, hatta kınanması gereken bir anlayışın tezahürüdür. 

 

Kamuoyunun hafızasında imanıyla ya da ahlaki faziletleriyle değil, jet-ski üzerindeki görüntüleri ve yanmaz kefen satışlarıyla yer edinebilen din tüccarlarının, Milletimize din veya ahlak adına öğretebileceği hiçbir şey yoktur. 

 

Kralların da soytarıların da döneminin sona erdiği günümüzde, iman ve nikah tazeleme gibi hususlarda imalı ifadeler kullanarak ve isimler üzerinden kelime oyunları yaparak Milletin seçilmiş temsilcilerini küçük düşürme ve iktidara yaranma çabası, olsa olsa bu tür madrabazların eski günlerine olan özlemlerinin bir yansıması olabilir.

 

Demokrat Parti, "Yeter! Söz milletin" ifadeleriyle kuruluşundan bugüne Millet iradesinin önündeki engellerle mücadele eden bir anlayışın mimarı olarak, çeşitli vesayet odaklarına karşı verdiği mücadeleyi, sözde din tüccarlarına karşı da vermekte kararlıdır. Birilerinin, cübbenin kendisine verdiği bir tür dokunulmazlık perdesinin arkasına saklanarak Millete parmak sallamasına, devlete ve TBMM'ye meydan okumasına müsade etmeyeceğiz. 

 

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.

 

 

Haydar ALTINTAŞ

Demokrat Parti Sözcüsü

İzmir Milletvekili