Barbaros Hayrettin Binicioğlu

Sosyal Politikalar Başkanı

bhbinicioglu@dp.org.tr

 

 

1962 yılında doğdu. İstanbul Teknik Üniversitesi İnşaat Fakültesinden 1983 yılında inşaat mühendisi olarak mezun oldu.İstanbul Ticaret Üniversitesinde Uluslararası İlişkiler alanında master yaptı. İngilizce ve az Arapça biliyor. Evli ve 2 kız çocuğu babası olan Binicioğlu’nun kızlarından biri Tıp Doktoru diğeri ise Endüstri Mühendisidir. Binicioğlu’nun Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü mezunu olan eşi Feride Binicioğlu eserleri  ile yurtiçi ve yurtdışında çeşitli ödüller aldı.Feride Binicioğlu’nun eserleri yurtiçi ve yurtdışında çeşitli müzeler de yer almakta.

1983-1986 yılları arasında Suudi Arabistan'ın Jubail Endüstri Şehri'nin kuruluşunda bazı projelerde yer alarak inşaat mühendisliği görevine başladı. Aynı yıllar içerisinde Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde şantiye şefi olarak bir inşaat projesinde çalıştı. 1986'da Ankara’da Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayiinde (TAl) F-16 uçakları projesinde inşaat mühendisi olarak çalıştı.

1986 yılından itibaren Yalova’da mesleki ve siyasi yaşamına başladı. 1989 senesinde Doğru Yol Partisinin yönetiminde görev alarak aktif siyaset hayatına başladı.Aynı partinin Seçim Kurulu Üyeliği, Sandık Sorumlusu, Mahalle Sandık Sorumlusu, İlçe Yönetim Kurulu Üyeliği, İl Yönetim Kurulu Üyeliği, İlçe Sekreterliği gibi siyasi hizmetlerin pek çok aşamasında aktif görev yaptı. 1994 yerel seçimlerinde Doğru Yol Partisinin  Yalova Belediye Meclis Üyesi adayı olarak gösterildi. Seçimle birlikte 1994-1999 senelerinde seçildiği Meclis Üyesi görevinde İmar Komisyonluğu Üyeliği, Belediye Meclis Katipliği, Marmara Boğazlar ve Belediyeler Birliği Meclis Üyeliği ile Belediyeler Meclisi Çevre Komisyonu Üyeliğinde bulundu.

Yalova Belediyesini temsilen AB bağlantılı projelerde yurt dışı görevler üstlendi. 1999 yerel seçimlerinde Yalova’nın Çiftlikköy ilçesinden bağlı bulunduğu partinin Belediye Başkan Adayı olarak gösterildi. 2004 yerel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisinin adayı olarak gösterildi ve Yalova Belediye Başkanlığına seçildi.

Kendisi 2016 yılında The Aspen Institute Romania’nın düzenlediği Bükreş  2016 Forum Konferansı’nda Ortadoğu konusu ile ilgili konuşmacı olarak görev aldı.

Binicioğlu 2022 Mart ayında gerçekleştirilen Demokrat Parti  Genel İdare Kurulu toplantısında Yerel Yönetim İşleri Başkanlığı görevine atanmıştır.

Sanatçı kişiliği ile de ön planda olan Binicioğlu oyuncu olarak Kurtlar Vadisi Pusu dizisinde 4 sezon ve Cesur Yürek dizisinde 1 sezon önemli karakterler canlandırdı.

 

Bulunduğu Görevler

 

·        Meclis Üyeliği

·        Belediye Başkanlığı

·        Birleşmiş Milletler ESCWA Suriye’nin Geleceği Projesi politik danışmanlığı görevi.(Beyrut)

·        Marmara Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Mühendislik Ekonomisi öğretim görevliliği.

·        Özel Sektör Koordinatörlük görevi

·        Telekomünikasyon Sektörü   -Danışmanlık