Şehit Başvekilimiz Adnan Menderes ile çalışma arkadaşları Bakanlarımız Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilişlerinin 56. yılında Anıt Mezarda dualarla ve karanfillerle anıldı
False
Şehit Başvekilimiz Adnan Menderes ile çalışma arkadaşları Bakanlarımız Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilişlerinin 56. yılında Anıt Mezarda dualarla ve karanfillerle anıldı
18 Eylül 2017 Pazartesi

Uysal: “Topyekun darbecilik zihniyetiyle mücadele etmeyi Türk demokrasisine inananlar için önemli ve birincil bir vazife olarak addediyoruz”

(DP Basın Merkezi – 17 Eylül 2017) Şehit Başvekilimiz Adnan Menderes ile çalışma arkadaşları Bakanlarımız Fatin Rüştü Zorlu ve Hasan Polatkan idam edilişlerinin 56. yılında Anıt Mezarda dualarla ve karanfillerle anıldı.

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, 27 Mayıs Darbesi'nin ardından Yassıada yargılamaları sonrası idam edilen Başbakanımız Adnan Menderes, Dışişleri Bakanımız Fatin Rüştü Zorlu ve Maliye Bakanımız Hasan Polatkan'ın isimlerini andıkça, milletin bir yandan hasretlerini, bir yandan üzüntüsünü yeniden yaşadığını söyledi.

 

Uysal, İstanbul İl Teşkilatımızın düzenlediği ve parti teşkilatlarımız, Genel Merkez yöneticilerimiz, eski TBMM Başkanvekilimiz ve İçişleri Bakanımız Meral Akşener’in de katıldığı İstanbul Topkapı’da bulunan Anıt Mezarda düzenlenen törende şunları ifade etti:

 

“Fikirleri ve hizmetleriyle Türk demokrasisi ve millet yolunda hizmet için bir nirengi noktası olmuşlardır”

 

“Onların isimlerini her andığımızda milletimiz bir handan hasretlerini, bir yandan üzüntüsünü yeniden yaşıyor. Bugün Türkiye'nin ve milletimizin tarihi yürüyüşünde fikirleri, hizmetleri ve şehadete ermiş vücutlarıyla kendi varlıkları hepimiz için, Türk demokrasisi için, millet yolunda hizmet için bir nirengi noktası olmuştur.

 

 

Türkiye'nin darbeler tarihi diye bir gerçeği vardır. Her darbeden sonra bir daha 27 Mayısları yaşamayız dediğimizde 12 Martları, 12 Martları yaşamayız dediğimizde 12 Eylülleri, 12 Eylülleri yaşamayız dediğimizde 28 Şubatları, 28 Şubatları yaşamayız dediğimizde 15 Temmuzları yaşadık.

 

Bugün Türkiye’yi bu tecrübenin içerisinden çıkartarak, demokrasiyi ve adaleti hepimiz için milli güvenlik şemsiyesi haline getirmeyi ve Topyekun darbecilik zihniyetiyle mücadele etmeyi Türk demokrasisine inananlar için önemli ve birincil bir vazife olarak addediyoruz.

 

Bugün Türkiye’nin tarihi yürüyüşü içerisinde bir yanda demokrasiyi, diğer yanda kalkınmayı bulunduğu coğrafyada bir büyük millet olma hafızasıyla beraber yeniden bu büyük milleti insanlık tarihinde yazgısı olmuş o tarihi rolü oynayacak noktaya çekmek adına mücadele verilmiş, yolu açılmış ve bu yol güzergahı içerisinde hafızamızı da tazeleyerek onların hizmetleri ve idealleri kılavuzluğunda bugünün Türkiye’sine bu idealleri yeniden söylettirmek istiyoruz.

 

 

İnşallah önümüzdeki süreçte yeniden demokrasiyi, yeniden adaleti demokrasi diyerek demokrasiyi katledenlerin, adalet diyerek adaleti katledenlerin olduğu noktada, hak bildiğimiz yolda ilelebet yürümek adına Allah da hep birlikte gücümüzü, kuvvetimizi artırır. Bu tarihi tecrübesinin içinden çıkarak Türkiye bugün duçar olduğu pek çok derinden işleyen

problemlerine derinden bir silkinmeyle beraber çözüm üretecek, milletle buluşacak bir iradenin yeniden siyasi akla dönüşmesini beklemektedir. İnşallah elbirliğiyle vazifemiz de budur.

 

“Bu kara günde bir araya gelen tüm demokratlara tekrar başsağlığı diliyorum”

 

Bugün burada varlıklarıyla hiçbir şekilde varlığından tereddüt etmediğimiz idealler sıkı sıkıya bağlı başta Sayın Bakanımız Meral Akşener olmak üzere bu çatı altında hepimizi toplayan temel referanslarımızı bir kez daha idrakimizi sağlamamıza vesile olan bu kara günde bir araya gelen tüm demokratlara tekrar başsağlığı diliyorum.

 

Tekrar şehit Başvekilimize, O’nun bakanlarına, burada meftun bulunan Berrin Menderes hanımefendiye, Aydın Menderes beyefendiye ve civarımızdaki mezarlıklarda meftun bulunan tüm geçmişlerimize Allah’tan rahmetler diliyorum."


Kaynak ( DP )