Ergül: “Yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçilerimiz zor günler yaşıyor”
False
Ergül: “Yanlış tarım politikaları yüzünden çiftçilerimiz zor günler yaşıyor”
11 Ağustos 2017 Cuma

(DP Basın Merkezi – 11 Ağustos 2017) Sakarya İl Başkanımız İsmail Ergül, yaptığı açıklamada AKP’nin tarım politikalarını eleştirdi. Ergül, “Hükümetin yanlış uyguladığı Tarım ve Hayvancılık politikası yüzünden çiftçilerimiz zor günler yaşamaktalar” dedi.

 

 

Türkiye’nin en verimli topraklarına sahip olan Sakarya’da tarım ve hayvancılıkta hala sıkıntılar yaşandığını ifade eden Ergül, “Gübreyi, mazotu ve yemi yüksek vergiyle alan köylülerimiz tarım ve hayvancılıktan vazgeçerek, arazilerini boş bırakmakta ve başka işlere yönelmektedir. İlimizde büyük ve küçükbaş hayvan sayısında son dönemlerde önemli bir artış gözlenmesine karşın çiftçilerimizin en fazla gereksinim duyduğu yem, mazot ve gübre fiyatlarındaki artış, çiftçilerimizi olumsuz yönde etkilemektedir” diye konuştu. 

 

“Tarımsal ürünlerde ithalatçı konuma taşındık”

 

Ergül, açıklamasının devamında şunları ifade etti:

 

“AKP iktidarı 15 yıl boyunca ne yazık ki tarımsal üretimin sürekliliğine, üreticilerin refahına, çevrenin korunmasına gerekli önemi ve önceliği vermedi. Tarımda uygulanan yanlış politikalar nedeniyle AKP, Türkiye’yi tarımsal ürünlerde ithalatçı konuma taşıdı. Kısacası AKP tarımı iyi yönetememiştir. Enflasyon oluyor mantığı ile ithalatta gümrük vergilerini düşürmüş, Türk çiftçisinden esirgediği desteği, hakkı olan desteği başka ülkelerin çiftçisine gözünü kırpmadan ödemeyi çok kolay bir şekilde yapabilmiştir. AKP’nin gündeminde tarlasından, köyünden ettiği çiftçi yoktur.

 

Ülkemizde tarım ve iktisat programlarına ihtiyaç duyulmaktadır. Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü Milletin Efendisidir’ diyerek onurlandırdığı köylümüzün durumu ortadadır. Bizler üreten bir Türkiye, hakça bölüşen bir ülke istiyoruz. Tarım ve hayvancılıkla uğraşan yurttaşlarımız için de adalet diyoruz.” 


Kaynak ( DP )