Sakarya İl Başkanımız İsmail Ergül, yayınladığı mesajda Basın Bayramını kutladı
True
Sakarya İl Başkanımız İsmail Ergül, yayınladığı mesajda Basın Bayramını kutladı
24 Temmuz 2017 Pazartesi

(DP Basın Merkezi – 24 Temmuz 2017) Sakarya İl Başkanımız İsmail Ergül, yayınladığı mesajda Basın Bayramını kutladı.

                       

24 Temmuz 1908’de 2.Meşrutiyet’in ilanıyla birlikte Türk basında sansürün kaldırıldığı tarihin Basın Bayramı olarak kutlanmaya başlaması dolayısıyla yazılı bir mesaj yayınlayan Ergül, Sakarya basını başta olmak üzere yerel ve yaygın basın kuruluşlarında görev alan basın emekçilerinin gününü kutladı.

 

Sakarya İl Başkanımız İsmail Ergül, mesajında şunları kaydetti:

 

“Kişisel hak ve özgürlükleri temel alarak tarafsız bir anlayışla çalışmalarını yürüten basının, demokratik toplumların en önemli güvencelerinden biridir. Bunun en güzel örneğine, 15 Temmuz hain darbe girişimi sırasında tanık olduk. Demokrasiden yana tavır alan basın kuruluşları ve gazetecilerin tutumu, hain darbe girişiminin bastırılmasında en önemli etkenlerden birisi olmuştur. hızla ilerleyen teknolojiye paralel olarak gelişen kitle iletişim araçları ile birlikte gücü ve etkinliği her geçen gün biraz daha artan basın; haber verme, bilgilendirme, eğitme, eğlendirme, kültürel değerleri aktarma, denetleme, kamuoyu oluşturma gibi birçok işleve sahiptir.

 

Basında sansür, basını bu temel işlevlerinden uzaklaştırır ve objektifliğini gölgeler. Bu çerçevede basında sansürün kaldırıldığı 24 Temmuz 1908 tarihinin gazetecilik açısından bir milat, bir dönüm noktası olduğu inancındayım. Sakarya basını başta olmak üzere yerel ve yaygın basın kuruluşlarında görev alan basın emekçilerinin günü kutlu olsun.”

 


Kaynak ( dp )