Genel Başkanımız Uysal, Trabzon'da katıldığı iftar yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu
False
Genel Başkanımız Uysal, Trabzon'da katıldığı iftar yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu
22 Haziran 2017 Perşembe

“Demokrat Parti'nin ismi de, icraatları da, fikir derinliği de Türkiye'nin en geniş ortak paydasını oluşturmaya yeter”

(DP Basın Merkezi – 21 Haziran 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Trabzon'da katıldığı iftar yemeğinde önemli açıklamalarda bulundu.

 

Trabzon İl Teşkilatımızın düzenlediği iftar yemeğine katılan Genel başkanımız Gültekin Uysal, burada yaptığı konuşmada gündemi değerlendirerek şunları söyledi:

 

“Kendi içinden operasyonlara açık olmanın bedelini ne yazık ki ülkemiz ödüyor. TSK’dan yargıya, kolluk kuvvetlerine kadar devletin bağışıklık sisteminin nasıl çöktüğünü 15 Temmuz’da yaşadık, gördük.

 

 

İktidarın yanlış dış politikaları sonucu bir gün ABD'den, bir gün Rusya'dan medet bekler hale getirildik. Bugün açık yüreklilikle ifade etmek isterim ki birliğimiz, beraberliğimiz tehlikededir. Bugün, siyasi kavgaları bir kenara bırakıp devletimize yeni bir boyut, yeni bir derinlik katmak zorundayız.

 

Demokrasiyi ve adaleti bu milletin milli güvenlik şemsiyesi haline getiremediysek birliğimiz, huzurumuz tehlikede demektir. Daha büyük faciaları yaşayabiliriz. Anadolu sırtlanların geçiş güzergahı, burada uyanık olmak zorundayız.

 

Türkiye'yi kutuplaştırarak kendi siyasi düşüncelerini empoze edeceklerini zannediyorlar. Türkiye'de eğer ana muhalefet lideri çıkıp "Ben adalet arıyorum" diyerek yollara düşmüş ise Türkiye'yi yönetenler demokrasinin aynı zamanda kurallar rejimi olduğu kadar bir sorumluluk rejimi olduğunu da hatırlamalıdır. Şapkasını önüne koymalı; "Bu ülkede ne yanlış gidiyor?" diye de sormalıdır.

 

Biz bunu beklerken, Cumhurbaşkanı, AK Parti Genel Başkanı Sayın Erdoğan, "Eğer ana muhalefet lideri bu yollarda yürüyorsa bizim lütfumuzdur" diyor. Cumhuriyet bir lütuf rejimi değildir. Lütuf alan veren rejimi değildir.

 

 

Hepimiz direnmek zorundayız. Demokrasi ekmeğimiz, aşımız. Bu davamızdan mücadelemizden vazgeçemeyiz. Sonuna kadar sizlerle beraber bu mücadeleyi yürüterek başarılı olacağız. İnşallah Allah da bunu bize nasip edecektir.

 

Referandumdan bu yana 70'in üzerinde şehit verdi bu ülke. ‘Terör bitecek, Türkiye refaha kavuşacak’ söylemleri vardı. Bunları nedense şimdi kimse konuşmuyor. Kılıçdaroğlu'nun aldığı inisiyatifle birlikte kutuplaşma ikliminde değil, sadece bir partiye, bir kitleye muhalefet ediyormuş noktasında değil, Türkiye'nin ihtiyaçlarını göz önüne alarak bu süreci yöneteceğiz.

 

Türkiye bu korku iklimini aştığında, Türkiye'de hür irade ile oy kullanılabildiğinde bu rakamların çok daha farklı olacağı kanaatindeyim.”

 

“Merkez sağı tahkim etme mecburiyetimiz var”

 

Meral Akşener'in parti kurma iddiaları üzerine basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Uysal, " Referandum sürecinde can alıcı meseleleri beraber değerlendirme imkanımız oldu. Referandum sonrası ziyaretle de önümüzde ki süreçle ilgili düşüncelerimizi beraber paylaştık. Elbette bir siyasi parti içerisinde mücadele verdi kendisi. O mücadeleye yorum yapmak istemem. Dün mahkemenin verdiği kararla beraber kendisi de bir karar verecektir. Bu manada çağrımız açıktır; demokrasiye inanmış, Türkiye'nin şizofrenik gidişatına itirazı olan herkesle biz kucaklaşmak isteriz. Önümüzdeki süreçte değerli bakanımız Meral Akşener başta olmak üzere çok sayıda isimle bir araya gelmeyi umut ediyoruz" dedi.

 

 

Demokrat Parti'nin bu süreçte nasıl bir yol izleyeceği sorusunu da cevaplayan Genel Başkanımız Uysal şöyle konuştu:

 

"Koskoca bir geleneğin sahibi olan Demokrat Parti, büyük bir mücadele veriyor. Türkiye'nin şartları; bizleri de Türkiye'nin öncelikleri ve milletimizin öncelikleri ile değerlendirme yapmaya mecbur bırakıyor. Hiçbir ön yargı ve kompleks duymadan belirli değerlendirmeler yapıyoruz.

 

Türkiye siyasetinde ana akım belidir. O açıdan her farklı fikrin partileştiği dönemleri Türkiye'nin geride bıraktığı kanaatindeyim. Demokrat Parti'nin ismi de, icraatları da, fikir derinliği de Türkiye'nin en geniş ortak paydasını oluşturmaya yeter. Bu manada şimdiden kimseyi bağlayacak bir söz ifade etmek istemem ama Demokrat Parti’nin Genel Başkanı olarak merkez sağı tahkim etme mecburiyetimiz vardır diyorum."

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, iftar programı için gittiği Trabzon’da Ticaret ve Sanayi Odası’nı da ziyaret ederek Başkan M. Suat Hacısalihoğlu’yla görüştü. TTSO Başkanı Hacısalihoğlu, ziyaretin anısına Genel Başkanımıza bir plaket takdim etti. Uysal ve beraberindeki heyet, TTSO Özel İpekyolu Müzesi’ni de gezerek eserler hakkında bilgi aldı.


Kaynak ( DP )