Antalya İl Başkanımız Hasan Ali Kartal, Antalya Valiliği’nin alkol yasağı ile ilgili açıklama yaptı
False
Antalya İl Başkanımız Hasan Ali Kartal, Antalya Valiliği’nin alkol yasağı ile ilgili açıklama yaptı
15 Mayıs 2017 Pazartesi

(DP Basın Merkezi – 11 Mayıs 2017) Antalya İl Başkanı Hasan Ali Kartal, Antalya Valiliği tarağından yayınlanan alkol yasağı ile ilgili yazılı bir açıklama yaptı. Kartal, sarhoş olup insanları rahatsız edenlerle mücadele edilmesi gerektiğine katıldığını, bununla ilgili ise gerekli yasaların zaten mevcut olduğunu söyleyerek “İlginç olan; Valiliğin Kabahatler Kanununun Sarhoşluğu düzenleyen 35. Maddesinden değil, Emre Aykırı Davranışı düzenleyen 32.maddeden cezalandırma isteğidir. Bu da göstermektedir ki bu içki yasağı keyfi bir emirdir” dedi.

 

Valiliğin oluru ile yayınlanan bu yasağın referandum sonucunda yüzde 59 Hayır oyu kullanan Antalya'ya bir fatura olarak kesildiğini belirten Kartal, yaptığı yazılı açıklamada şunları ifade etti:

 

“Antalya, turizm ile geçinen, kent kültürü oturmuş bir şehrimizdir”

 

“Cumhurbaşkanının sık sık vurguladığı “kimsenin yaşam tarzına karışmıyoruz” sözlerinin bir kez daha aslında gerçeği yansıtmadığını, iktidarın atadığı valilerin uygulamalarından anlamış bulunmaktayız. Valilik, içki içip halkın huzurunu bozanlarla mücadele etmek istiyorsa bu ülkede bununla ilgili çok sayıda yasa vardır.

 

Elbette sarhoş olup huzuru bozanlar yasalardaki yaptırımlara tabi tutulmalıdır. Ancak valilik, sarhoş olup huzur bozmayı değil, miktarı ne olursa olsun piknik alanı, plaj vb. gibi açık alanlarda içki içmeyi yasaklamıştır. Yasak kararına aykırı hareket edenlerin cezalandırılacağı ilgili ‘Gerek Polis Vazife Salahiyetler Kanununda, gerekse Kabahatler Kanununda ilgili maddeler vardır.

 

İlginç olan Valiliğin Kabahatler Kanununun Sarhoşluğu düzenleyen 35. Maddesinden değil, Emre Aykırı Davranışı düzenleyen 32.maddeden cezalandırma isteğidir. Bu da göstermektedir ki bu içki yasağı keyfi bir emirdir. Antalya’ya zararlı, anti demokratik kararından bir an önce vazgeçilmelidir.

 

Mevcut yasalarımıza göre açık alanlarda alkol içmek değil, başkalarına rahatsızlık verici faaliyetlerde bulunmak suç teşkil etmektedir. Bilindiği üzere Antalya, turizm ile geçinen, kent kültürü oturmuş bir şehrimizdir.

 

“Antalya’da bir suç patlaması oldu da bizim mi haberimiz yok?”

 

Mevcut durumun daha da sertleştirilerek, her türlü açık alanda içki tüketiminin engellenmesinin gerekçesi nedir?

 

Antalya'da bu gibi durumlarda bir suç patlaması yaşanmıştır da bizlerin mi haberi yok?

 

Piknik alanları, sahiller gibi kentli insanların başkalarını rahatsız etmeden içtiği alanlarda içkiyi yasaklamanın, kent kültürüne zarar vereceğini düşünmüyor musunuz?

 

Eğer açık alanda alkol tüketiminde kenti huzursuz edecek bir sorun varsa, niçin sorun çıkaranları daha çok denetleyecek önlemler almak yerine, kimseye zarar vermeden alkol alanları da cezalandıracak bir yöntem tercih ediyorsunuz?

 

Antalya demek, "plaj" , "sahil" demektir. Antalya demek; AÇIK ALAN demektir.

 

Valiliğin oluru ile yayınlanan bu yasak bizce yüzde 59 Hayır'ın Antalya'ya faturasıdır.”


Kaynak ( DP )