Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu
10 Mayıs 2017 Çarşamba

“Hakem kararıyla ‘evet’ çıktıysa da iktidarın mesuliyeti ortadadır”

 

“Bu noktada Türkiye’nin Demokrat Parti’ye çok daha fazla ihtiyacı var”

 

 

“2002 yılındaki kuruluş programlarında ‘yasaklarla mücadele edeceğiz’ demişlerdi. Ülkedeki İnek Bayramı’nı yasaklamalarıyla, diğer uygulamalarla kendi kendilerini tekzip eden haldeler”

 

 

(DP Basın Merkezi – 10 Mayıs 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Cumhuriyet Gazetesi’ne açıklamalarda bulundu.

 

Cumhuriyet Gazetesi muhabiri Selda Güneysu’ya referandum sonrası izlenecek yol haritası hakkında açıklamalarda bulunan Genel Başkanımız Uysal’ın sözleri, şu şekilde yayına girdi:

 

“Referandum sonuçları, siyasetin bütün kurumları

ve aktörleriyle iyi değerlendirilmeli”

 

Anayasa değişikliği referandumunda yüzde 48,6 sonucunun çıkmasıyla birlikte gözler ‘hayır bloku’na çevrildi. Siyasette yeni bir partinin kurulup kurulmayacağı tartışmaları yapılırken, mevcut partilerden ‘hayır bloku’ içinde yer alan Demokrat Parti de bundan sonraki yol haritası için düğmeye bastı. Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin Uysal, referandumun ardından ortaya çıkan tabloya ilişkin Cumhuriyet’e yaptığı değerlendirmede, “referandum sonuçlarının siyasetin bütün kurumları ve aktörleriyle iyi değerlendirilmesi” vurgusunu yaparak, Demokrat Parti’nin de süreci en iyi şekliyle değerlendirmeye aldığını söyledi.

 

“Bu noktada Türkiye’nin

Demokrat Parti’ye çok daha fazla ihtiyacı var”

 

Referandum sonuçlarının “Türkiye’nin, demokrasi ve Cumhuriyetin ortak paydasını kuşatacak, merkez sağ denilen yapıya, yeni bir siyasi akla, her şeyden daha çok ihtiyacı olduğunu ortaya çıkardığını” vurgulayan Uysal, “Bu noktada Türkiye’nin Demokrat Parti’ye çok daha fazla ihtiyacı var. Bu manada makul çoğunluğun sesi olarak, siyaset kürsüsü bulamamış kişilerle de bir araya gelerek ortaya çıkan siyasi dinamiğe yeni soluk getirmek adına rol alacağız. Elbette, 2019 çok hızlı akacak bir süreç. Siyasi anlamda iklim değişikliğine sebebiyet verecek bu süreç. Başta CHP olmak üzere referandum sürecindeki olumlu siyasi aktörlerle bu süreci medeni bir şekilde yürüteceğiz” dedi.

 

“Hakem kararıyla ‘evet’ çıktıysa da iktidarın mesuliyeti ortadadır”

 

Yeni siyasi konjonktürde “korkunun değil, umudun kazanması için Demokrat Parti’nin sürece eşlik edeceğini” ifade eden Uysal, “Hakem kararıyla ‘evet’ çıktıysa da iktidarın mesuliyeti ortadadır. Milletimiz, anayasa değişikliği dahil ne istedilerse vermiştir. Bundan sonra mesuliyet AKP iktidarı ve Sayın Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’dadır” görüşünü dile getirdi.

 

“Önyargımız yok, kişi değil, parti önceliğimiz var”

 

Demokrat Parti’nin köklü bir siyasi geçmişe sahip olduğuna işaret eden Uysal, “2019’daki seçimlere bir cumhurbaşkanı adayıyla gidilmesi gerektiği taraftarı olduklarını” belirterek, Demokrat Parti’nin daha önce bir cumhurbaşkanı tecrübesinin olduğunu anımsattı. Uysal, “Henüz bir şey söylemek için erken, bu sürece kadar denklemler değişecektir. Bizim de siyasi parti olarak seyrini değiştireceğimiz durumlar olacaktır. Önyargımız yok, kişi değil, parti önceliğimiz var” diye konuştu.

 

“Kendi kendilerini tekzip ediyorlar”

 

Seçim sonuçlarından her ne kadar ‘evet’ çıksa da “AKP’nin süreçten siyaseten tükenerek çıktığını” belirten Uysal, şunları söyledi:

 

“AKP’nin de Tayyip Bey’in de iddiaları ortada. Millet teraziye vuruyor. Ülkedeki İnek Bayramı’nı yasaklamalarıyla, diğer uygulamalarla kendi kendilerini tekzip eden haldeler. 2002 yılındaki kuruluş programlarında ‘Yasaklarla mücadele edeceğiz’ demişlerdi. Şimdi 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’den başlayarak, bırakınız farklı siyasi organizasyonların eleştirilerini, kendi içlerinden de eleştiriler var. Netice itibarıyla zaman akıyor. Bölge şartları, Türkiye şartları çok değişti. Buna uygun bir siyasi yapılanma anlayışı geliştirmek lazım. Türkiye önümüzdeki günlerde hukukta ve diğer haklarda ya ligden düşecek, ya da tarihi yürüyüşünü, hukukunu geliştirerek, insanlarımızı ortak bir paydada buluşturarak, eşit fırsatlara kapı açarak kaldığı yerden devam ettirecek.”


Kaynak ( DP )