Genel Başkanımız Gültekin Uysal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı
23 Nisan 2017 Pazar

“Açılışının ve temsilinin 97. senesini ifa ederken, halk oylamasına sunulan anayasa değişiklik teklifi ile Meclisimizin hükümsüz bırakılma gayretine tanık olduk”
“Aziz milletimiz, geleceğimiz ve umudumuz olan çocuklarımız emin olsunlar ki; milli egemenliğimizin de çocuklarımızın geleceğinin de ipotek altına alınmasına asla izin vermeyeceğiz”

(DP Basın Merkezi – 23 Nisan 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolayısıyla bir mesaj yayınladı.

 

Geçtiğimiz hafta referandumda oylanan anayasa değişiklik teklifinin, Meclisimizi hükümsüz bırakma gayreti olduğunu ifade eden Uysal, egemenliğin yeniden millete devredilmesi için demokratik bir mücadele vereceklerini söyledi.

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal’ın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı dolaysıyla yaptığı açıklama şöyle:

 

“Gazi ünvanına sahip tek meclis”

 

“Dünya’da “gazi” ünvanına sahip tek meclis olan, hatta 15 Temmuz’daki hain darbe girişimi ile bu niteliğini pekiştiren, vekillerini dahi Kurtuluş Harbi’ne mücadele için uğurlamış aziz milletimizin en yüksek temsil makamı olan Türkiye Büyük Millet Meclisi, tam 97 sene evvel bugün, dualar ve besmelelerle, millet adına çalışmaya başlamıştır.

 

Aldığı her karada “Türk Milleti adına” düsturuyla hareket eden Gazi Meclis, 1960’tan bu yana çeşitli müdahalelerle karşılaşmasına rağmen, millet iradesinin tecelligahı olarak şimdiye kadar her türlü badireden kurtulmayı başarmıştır.

 

“Meclisimizin, hükümsüz bırakılma gayretine

tanık olduk”

 

Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün veciz ifadesi ile “Türkiye Büyük Millet Meclisi, Türk milletinin, yüzyıllar süren arayışlarının özü ve onun kendi kendisini yönetmek bilincinin canlı bir simgesidir.”

 

Açılışının ve temsilinin 97. senesini ifa ederken, geçtiğimiz hafta halk oylamasına sunulan anayasa değişikliği teklifi ile meclisimizin hükümsüz bırakılma gayretine tanık olduk.

 

“Referandum denen bir piyesi, millet ve adalet adına

üzülerek ve utanarak izledik”

 

15 Temmuz’da milletin egemenliğinin galip geldiğini unutarak, egemenliği tek bir kişiye devretmeye çalışan bir anlayışın dayattığı, adına referandum denen bir piyesi, millet ve adalet adına üzülerek ve utanarak izledik.

 

Geçtiğimiz hafta halkoyuna sunulan teklife, içeriği itibariyle bir anayasa değişikliği teklifi demek olanaksızdır. Zira sunulan şey bir nevi “yetki devri anlaşması”dır.

 

Mensubu oldukları Meclis’in ruhuna aykırı şekilde, Milletin değil, Meclisin değil, Beştepe’nin talebini hiç okumadan imzalayarak teklifin halkoyuna sunulmasında sorumluluğu olan vekiller; yetkiyi milletten alarak “tek bir kişiye” devretmeye çalışanlar; Meclisimizin de, İstiklal Harbi’nde şehadete eren yiğitlerimizin de, 15 Temmuz’da şehadete eren kahramanlarımızın da ruhuna saygısızlık etmişlerdir.

 

Herkes bilmelidir ki; Türk milletinin sevgi ve bağlılığı daima Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne yöneldi ve daima da oraya yönelecektir. Milletimizin iradesi asla zapt altına alınamaz. Hatırlatırız; sırtlarını döndükleri duvarda “egemenlik kayıtsız şartsız milletindir” yazmaktadır.

 

97 sene evvel milli iradesini TBMM’nin çatısı altında birleştirmeyi başarmış, “bir” olup iktidarı devralmış bu millet, er ya da geç hakkı olan egemenliğini yeniden devralacaktır.

 

Birtakım oyunlarla, 15 Temmuz’un arkasına saklanarak verilen OHAL kararlarıyla ve imkanlarıyla dayatılan teklife kaşın milletimiz dik durmayı başarmıştır. İktidar ise YSK müdahalesi ile sayısal olarak kazanmış olmasına rağmen, siyasal olarak kaybetmiştir.

 

Kazananın “umut” olduğunu düşünerek daha büyük bir heyecanla kutladığımız bu 23 Nisan, bizler için bambaşkadır.

 

Yüz sene evvel yedi düvele, dün bombalara direnen ancak bugün tek bir kişinin hırslarına kurban edilmek istenen Gazi Meclis, milletin iradesini çalmak isteyenlere en güzel cevaptır.

 

Atatürk’ün bir asır önce yaptığı hatırlatmayı tekrarlamakta yarar görüyorum;

 

“Şimdiye kadar milletimizin başına gelen bütün felaketler kendi talih ve geleceklerini başka birisinin eline terk etmesinden kaynaklanmıştır. Bu kadar acı tecrübeler geçiren milletin bundan sonra egemenliğini bir kişiye vermesi kesinlikle mümkün olmayacaktır.”

 

Bugünden itibaren Türkiye, egemenliğin yeniden millete devredilmesi için verilecek demokratik bir mücadeleye tanık olacaktır.

 

Aziz milletimiz, geleceğimiz ve umudumuz olan çocuklarımız emin olsunlar ki; milli egemenliğimizin de çocuklarımızın geleceğinin de ipotek altına alınmasına asla izin vermeyeceğiz.

 

23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı coşku ve umutla kutlu olsun!”


Kaynak ( DP )