Genel Başkanımız Gültekin Uysal, referandum çalışmaları için gittiği Bolu’da Ahilik duası eşliğinde esnafla kahvaltı etti
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, referandum çalışmaları için gittiği Bolu’da Ahilik duası eşliğinde esnafla kahvaltı etti
14 Nisan 2017 Cuma

“Köroğlu diyarından Bolu Beyinin zulmüne biz de HAYIR diyerek kendisine selamlarımızı yolluyoruz”

(DP Basın Merkezi – 14 Nisan 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, referandum çalışmaları için gittiği Bolu’da Ahilik duası eşliğinde esnafla kahvaltı etti.

 

 

Ahilik geleneğini yüzyıllardır sürdüren Bolu’da Büyük Camii’de her Cuma günü saat 09.05’te yapılan Ahilik duasında esnaflık mesleğine saygı ve dükkanlara bereket getirmesi amaçlanıyor. Dua sonrası gönlünden kopan, ölülerinin ruhuna dua okunmasını isteyen varsa “hayır” adı altında sembol olarak ekmek, lokum gibi elde yenebilecek yiyecekler dağıtılır ve yiyenler/alanlar onlar içinde dua ederler.

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Bolu’ya girişinde kendisini karşılayan kalabalık bir grupla beraber bu duaya ve sonrasındaki kahvaltıya katılarak Bolu esnafıyla bir araya geldi.

 

 

Bugün bir siftah dahi yapamadan dükkanını kapatan esnaflarımızın çok olduğuna vurgu yapan Genel Başkanımız Gültekin Uysal, 16 Nisan’da çıkacak hayır kararıyla esnafımızın da yüzünün güleceği politikaları ve umut dolu yarınları hep beraber inşa edeceklerini söyledi.

 

Uysal, sonrasında Bolu sokaklarında Hayır yürüyüşü yaparak esnafla ve vatandaşlarımızla tek tek selamlaştı, sorunlarını dinledi.

 

 

Genel Başkanımız Uysal, Bolu İl başkanlığımıza geçerek düzenlenen basın toplantısına katıldı. Uysal, toplantıda 16 Nisan referandumunda neden hayır diyeceklerini anlattığı konuşmasında “Köroğlu diyarından Bolu Beyinin zulmüne biz de HAYIR diyerek kendisine selamlarımızı yolluyoruz” dedi.

 

 

 

Sözü geçen yüzyıllardır Ahilik geleneği olarak okunan bereket duası aşağıdaki gibidir:

 

“Bizi haramlardan uzak eyle, başkalarına el açtırma, senin emirlerine karşı gelmekten muhafaza eyle, bizlere doğru yolu göster, dünya ve ahirette güzel sona ulaştır bizleri ya Rabbi! Dinin konusunda bizleri şüpheye ve ayrılığa düşürme, riyadan ve başkaları duysun diye dindarlık etmekten koru! Ey kalpleri evirip çeviren Allah’ım! Bizi doğru yola ilettikten sonra kalplerimizi eğriltme, bize katından rahmet bağışla, şüphesiz çok bağışlayan sensin, sen!”

 

YA RABBİ!

“Cümlemizi darlıktan, bereketsizlikten, aldanmaktan ve aldatmaktan, hak yemekten, kul hakkına tecavüz etmekten muhafaza eyle! Bizleri açlık, yokluk, kıtlık, kuraklık, arazi ve semâvî musibetlerden koru! Kanaat etmeyi, gönlü zengin, gözü tok olabilmeyi, hayırda yarışmayı, veren el olmayı nasip eyle! Rızkımız gökte ise yere indir, yer altındaysa yeryüzüne çıkar, uzakta ise yakınlaştır, zorsa kolaylaştır. Rızkımızı temiz ve helâl eyle Allah’ım!”

 

EY ALLAHIM!

“Esnafımızı alırken satanı gözeten, satarken alanı gözeten, eksik ölçüp yanlış tartmayan, doğru ve güvenilir kimselerden eyle! İsraftan, cimrilikten, azgınlıktan, korkaklıktan, acizlikten, tembellikten, ahlâksızlıktan, haddi aşmaktan sana sığınırız Ya Rabbi! Bizleri nefsine uyarak kötülük işleyenlerden eyleme, kesata uğratma!

 

Ey kâinata yön veren YÜCE RABBİMİZ!

“Milletimizi ve vatanımızı her türlü afet ve musibetten koru. Devletimize ve milletimize birlik, dirlik ve düzen bahşeyle! Hastalara şifa, dertlilere deva, borçlulara eda nasip eyle ya Rabbi!” AMİN”

 


Kaynak ( DP )