Genel Başkanımız Gültekin Uysal, referandum çalışmaları için gittiği Adana’da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, referandum çalışmaları için gittiği Adana’da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti’ni ziyaret etti
13 Nisan 2017 Perşembe

“Türkiye’nin geleceği; 16 Nisan’da yapılacak referandumla şekillenecek”

(DP Basın Merkezi – 13 Nisan 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, referandum çalışmaları için gittiği Adana’da Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir’i de ziyaret etti.

 

“Türkiye’deki yerleşik kurum kültürü ve değerleri yıkıldı”

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal ziyarette yaptığı konuşmada, Türkiye’nin önemli bir süreçten geçtiğini ve 16 Nisan’da yapılacak referandumla geleceğini şekillendireceğini kaydetti.

 

Uysal, adil ve demokratik olmayan bir ortamda anayasa değişikliği ile ilgili referandum sürecinin yaşandığını ifade ederek, Türkiye’nin darbelerle siyaset yapısının olumsuz etkilendiğini, bu nedenle sağlıklı bir yapının oluşturulamadığını söyledi.

 

Türkiye’deki yerleşik kurum kültürünün ve değerlerinin yıkıldığını, yerine hiçbir şey konulmadığını kaydeden Uysal; dinin temel referans haline getirildiğini, doğruyu üretecek mekanizmaların yok edildiğini, siyasetin yapısının, medyanın, üniversitelerin, meslek örgütlerinin, odaların işlevsizleştirildiğini vurguladı.

 

 

Tüm olumsuzluklara rağmen, “Ülkenin üzerinde kurulduğu bir omurga”nın varlığını sürdürdüğünü söyleyen Uysal şunları kaydetti:

 

“Son 15 senedir iktidarda olanların zihniyet yapısı yıkım üzerine kurulmuştur. Oysaki toplum kendini geliştire geliştire sağlıklı bir yapıya kavuşur. Biz hipnoz altına alınmış bir alanda aklı işletmeye çalışıyoruz. Ancak korkunun olduğu yerde fikir olmuyor. Tüm toplumsal alanı zehirleyen bir ortam var. Kimsenin kimseye güveni kalmadı. Cemaat – Fetö’nün yaptığı en büyük kötülük budur.

 

Tayyip beyin bir yargılanma korkusu var. Devlet beyin de bir korkusu mevcut. Bu ortamda bir referanduma gidiliyor. Türkiye’de mevcut durum bir parti devletinden de ötede, devlet kişiselleştirildi. Bir kıskaç içinde süreci işletmeye çalışıyoruz. Hırs, ihtiras ve öfkeye kapılmadan, adalet çizgisinden ayrılmadan hareket etmek gerekir. İnşallah hayırlı olur...”

 

Türkiye’de siyasette bir güvensizliğin hakim olduğunu, dün söylediğinin tam tersini yapan siyasetçilerin bulunduğunu vurgulayan Genel Başkanımız Uysal, referandum sürecine gidilirken AKP tabanında dahi zihin karışıklığının bulunduğunu belirterek, “Türkiye’nin yaşadığı kritik süreç sadece iç değil dış dünya ile de ilgili. Ülkemizde problem; geniş kitlelerde değil, kitleleri örgütleyecek yapılarda... Çünkü buna karşı da yıkıcı bir müdahale var” şeklinde konuştu.

 

Çukurova Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Esendemir de 21 Ocak’ta yapılan genel kurulda yeni yönetimin göreve geldiğini, mesleki sorunların çözümlenmesi yolunda çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade ederek, ÇGC’nin faaliyetleri hakkında Genel Başkanımız Uysal’a bilgi verdi.

 

Genel Başkanımız, ziyaret sonrasında Seyhan Belediyesi Kültür Merkezi’ne geçerek geniş katılımlı bir toplantıda referandumda neden hayır dediklerini anlattı.

 

Ziyarete, ÇGC Mali Sekreteri Mutlu Mete, Yönetim Kurulu üyelerinden Süreyya Uri Aksoy, Hüseyin Arat ve Sefa Saygıdeğer ile Genel Başkan Yardımcılarımız Mehmet Ali Yavuz ve Şadan Turhan, GİK Üyelerimiz Cevher Cevheri, Dr. Nevzat Şahan ve Mehtap Zülkadiroğlu, eski İl Başkanlarımızdan ve Genel Kurul delegemiz Fırat Özkan, Adana İl Başkanımız Cafer Doğan, Seyhan İlçe Yönetim Kurulu üyemiz Hamit Menteş, Mersin İl Başkanımız Tural Kadızade ile Merkez Karar Üyemiz Muhlis Uçar da katıldı.


Kaynak ( DP )