Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Trabzon’da düzenlenen basın toplantısında konuştu
False
Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Trabzon’da düzenlenen basın toplantısında konuştu
13 Şubat 2017 Pazartesi

“Birilerinin kendileriyle birlikte parti devleti oluşturmak için OHAL ve MHP'nin desteği ile kişiye özel takvimlerle birlikte bir kişinin ihtiyacını gidermek için anayasa teklifini TBMM'ye sundular”

“Umarım ‘Verin Bilal’i alın iktidarı’ diyenlerin ellerinden hilalleri de almazlar”

(DP Basın Merkezi – 13 Şubat 2017) Genel Başkanımız Gültekin Uysal, Trabzon’da İl Başkanlığımızın düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında konuşarak “Birilerinin kendileriyle birlikte parti devleti oluşturmak için OHAL ve MHP'nin desteği ile kişiye özel takvimlerle birlikte bir kişinin ihtiyacını gidermek için anayasa teklifini TBMM'ye sundular” dedi.

 

Trabzon İl Başkanımız Ali Akar ve yönetiminin Trabzon’da düzenlediği kahvaltılı basın toplantısında referandumda neden ‘hayır’ diyeceklerini gerekçeleriyle birlikte sıralayan Genel Başkanımız, şunları söyledi:

 

“Maalesef milletvekilliğinin şahsiyetinin sıfırlandığı

bir seçim sistemi ile karşı karşıyayız”

 

“Bugün, milletimizin gerçek gündemini konuşmak gerekirken şahsı meseleleri konuşmaktayız. Ülkemiz çok zor koşullarda olduğu bir dönemde bir kişi için seçime götürülüyor. Birilerinin kendileriyle birlikte parti devleti oluşturmak için OHAL ve MHP'nin desteği ile kişiye özel takvimlerle birlikte bir kişinin ihtiyacını gidermek için anayasa teklifini TBMM'ye sundular.

 

 

Dünyada parlamenter demokratik modellerle birlikte başkanlık seçimi meşrudur. İnsan hakları bildirisinde yayınladığı gibi kuvvetler ayrılığı yoksa orada anayasadan bahsedemeyiz. Maalesef milletvekilliğinin şahsiyetinin sıfırlandığı bir seçim sistemi ile karşı karşıyayız.

 

“Bu, deli gömleği giydirme teklifidir”

 

Yapılacak halk oylamasıyla Türkiye’nin geleceğini, doğmamış çocukların kaderini oylayacağımızı unutmayınız.  Böyle bir anayasa değişikliğinin üzerinde partimiz olarak hayır oyu verme kararı almış bulunmaktayız. Milli şefliğe itiraz edeceğiz. Bu, deli gömleği giydirme teklifidir.

 

Türkiye'yi bölgesinde istikametini kaybetmiş bir ülke olmaktan çıkartarak, demokrasinin kurallarını işleten ve bu demokratik kanallara aktaran yeni bir iklime ihtiyacımız vardır. Bu iklimi oluşturacak da yine referandum süresi boyunca milletimizin iradesidir.

 

 

Yeniden siyasetin topluma açıldığı, kamu kaynakları ile seçmenlerin yaratılmadığı, büyük sermayelere kadar tehdit edilmediği, herkesin hukukundan emin olduğu, büyük bir Türkiye oluşturmak adına hep beraber mücadele veriyoruz.

 

“Hayır diyenler Türkiye'nin hayrı için hayır diyecekler”

 

Ömürleri Atatürk'e itiraz etmekle geçmiş olanlar şimdi, Recep Tayyip Erdoğan'ı Koruma Kanunu’nu milletin önüne getirmiştir.  Evet diyenler bir kişi için evet diyecek ama hayır diyenler Türkiye'nin hayrı için hayır diyecekler. Makul insanların, makul çoğunluğun sesi olarak Demokrat Parti sahalarda olacak. Her noktada sesimizi haykıracağız.”

 

Genel Başkanımız Gültekin Uysal, özetle şu başlıklarda açıklamalar yaptı:

 

“Türkiye maalesef Rusya’dan medet umar halededir”

 

-          Türkiye’nin şu anda şizofrenik bir gidişatı var. Türkiye Rusların sıcak denizlere inme hayalini gerçekleştirdi. Trump’ı da tanımıyorlar. CIA Başkanının ülkemize geldiği gün Rusya’nın askerlerimizi vurması sizce tesadüf müdür? Bu konuda hala net bir bilgi verilmiyor. Bizlerde de kamuoyundan bazı bilgilerin saklandığı izlenimi uyanıyor. Rusya’nın bir mesaj verdiği çok açıktır. Malum önceki pilot kazasıyla alakalı da olabilir başka konuyla da. Ama bu bir mesajdır. Türkiye şu durumda karşı tarafın açıklamasını bile beklemeden mesele kazayla oldu demişlerdir. Bölgede Rusya kalıcı hale geldi. Türkiye maalesef Rusya’dan medet umar halededir. Türkiye kendi meselelerini kendisi çözmelidir. Türkiye büyük güçlerin cephesi konumuna getirildi.

 


 

-           Bakanlar bile bir şey yapamıyorlar, FETÖ’cü ilan edilirim korkusundalar. Doğruyu bile Recep Tayyip Erdoğan’a teklif edemiyorlar. Böyle bir kıskaca girdik.

 

-          Hayırlı günlerin bizi beklediğini umut ediyorum.

 

-          Meral Akşener hanımla görüştüm.  Görüşüyorum da. MHP içindeki tartışmalar Türkiye’nin geleceğini de etkiliyor. Umarım ‘Verin Bilal’i alın iktidarı’ diyenlerin ellerinden hilalleri de almazlar. 

 

-          Temel stratejimiz; milletimizin zihninin bulandırılmaması için psikolojik harekat unsuru oluşturulmuş medyada mücadelemizi en iyi şekilde vermek olacak. 

 

-          Bir sağ koalisyon içerisinde düşünceleri, kararları ‘hayır’ olan siyasi aktörlerle, partilerle ortak çalışmalar yapmayı da düşünüyoruz. Ama müstakil hayır propagandamızı yapacağız. İzmir’de hayır kampanyamızı başladık. 

 

-          Küçük büyük mitingler düzenleyeceğiz. Önemli merkezlerde doğrudan insanlarımızla yüz yüze gelebilmeyi daha etkili görüyoruz. 

 

-          Milletin önünde bir deniz feneri olma günü, bugündür.

 

-          Dünya 5’ten büyüktür diyor Sayın Erdoğan ama Türkiye Devleti de Milleti de kendisinden, Tayyip Erdoğan’dan büyüktür.

 

-           İktidarın yaptığı anketlerden kendisi dahi hoşnut değil.


Kaynak ( DP )